Numizmatyka, czyli co?

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Celem cyklu wykładów w Muzeum Narodowego w Krakowie jest jak najszersze zapoznanie publiczności z numizmatyką. Wykłady prowadzone są przez pracowników Gabinetu Numizmatycznego opiekujących się najlepszą na świecie kolekcją polskich monet, medali i banknotów oraz zaproszonych specjalistów. Wykłady połączone są z pokazami obiektów.

Wykłady odbywają się we wtorki o  godz. 18.00 w sali audiowizualnej Muzeum im Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.

***

9 stycznia 2018
Moneta w imperium Aleksandra Wielkiego, dr hab. Jarosław Bodzek
Aleksander III Wielki (336–323) podbił państwo Achemenidów, uzyskując tym samym dostęp do nieograniczonych zasobów kruszcu będących wcześniej do dyspozycji perskiego króla. Pozwoliło mu to na produkcję monet na wielką skalę.

13 lutego 2018
Iran epoki Sasanidów – mennictwo królów Persji, Dorota Malarczyk
Sasanidzi – dynastia panująca w Iranie w latach 224–651. Imperium Sasanidów, którego założycielem był Ardaszir I (224–242), rozciągało się od Eufratu na zachodzie aż po Indus na wschodzie.

13 marca 2018
Seleucydzi i inni. Mennictwo diadochów i epigonów, dr hab. Jarosław Bodzek
Po śmierci Aleksandra Wielkiego (336–323) jego wodzowie rozpoczęli walkę o schedę po nim. W jej efekcie powstało kilka wielkich królestw – Seleucydów w Azji, Ptolemeuszy w Egipcie, Antygonidów w Macedonii i Attalidów w Pergamonie.

10 kwietnia 2018
A co można było za nią kupić?, Mateusz Woźniak
O cenach w średniowiecznej Polsce, a w szczególności w pierwszych wiekach tej epoki, mamy bardzo mało informacji. Wynika to przede wszystkim z ubogości źródeł pisanych i – dodatkowo – z problematyczną ich wiarygodnością.

8 maja 2018
Medale Radziwiłłów w kolekcji Gabinetu Numizmatycznego MNK, Paulina Taradaj
Medale Radziwiłłów stanowią najliczniejszy w polskim medalierstwie zespół medali magnackich, powstałych od XVI do XX wieku.

12 czerwca 2018
Znaki odciśnięte w ołowiu, Anna Bochnak
Tajemnicze znaki odciśnięte w ołowiu na małych, niepozornych przedmiotach, jakimi są wczesnośredniowieczne plomby drohiczyńskie, rozbudzają wyobraźnię naukowców od wielu lat.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<