MDK Fort 49 Krzesławice

Ośrodki i kluby kultury

Fort 49 „Krzesławice”, podobnie jak ten w Grębałowie, powstał w latach 80. XIX wieku. Jego artyleria wzięła udział w walkach I wojny światowej, m.in podczas Bitwy o Kraków. Około 1930 roku na forcie zamontowano maszt nasłuchowy radiostacji polskiego kontrwywiadu, który zbierał materiały przydatne m.in. w rozszyfrowaniu Enigmy. W okresie międzywojennym mieścił się tu magazyn, a na początku II wojny światowej Niemcy wywieźli z niego całą amunicję. W latach 1939-1941 w forcie dochodziło do egzekucji Polaków z m.in. z osławionego więzienia gestapo przy ulicy Montelupich. Po wojnie w tym miejscu odsłonięto pamiątkową tablicę, a nieco później także stojący nieopodal fortu Pomnik Poległych.

Od 2000 roku działa tu Młodzieżowy Dom Kultury, który prowadzi zajęcia muzyczne, sportowe czy teatralne dla dzieci. Organizowane są także warsztaty oraz wystawy. Fort otacza teren rekreacyjny z alejkami i ławkami.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.