Sinfonietta Cracovia na Play Kraków

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 maja 2021, 11:00

Sinfonietta Cracovia odpowiada z mocą na kolejne lockdowny i wszelkie ograniczenia: jak zawsze gotowi, jak zawsze dobrze przygotowani – orkiestra wykonuje najwspanialsze dzieła muzyki klasycznej, do zobaczenia na PLAY KRAKÓW!

22 maja 2021, 11.00
Prosto z Wiednia – słynna Symfonia „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod batutą Jurka Dybała.

IX Symfonia
e-moll op. 95 została napisana podczas trzyletniego pobytu czeskiego kompozytora w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełnił rolę dyrektora Konserwatorium Nowojorskiego. Dzieło to nie posiada swoistego programu, odzwierciedla wrażenia i emocje towarzyszące kompozytorowi w odkrywaniu świata za oceanem, tak różnego od życia w spokojnej europejskiej stolicy. To właśnie z tego dzieła pochodzi prawdopodobnie najsłynniejsze solo rożka angielskiego rozpoczynające Largo – drugą część utworu. Kalejdoskop barw, bogactwo melodyczne i hipnotyzujące motywy sprawiają, że utwór cieszy się niegasnącą popularnością od pierwszego wykonania w 1893 roku aż po dziś dzień. Nagranie zostało zarejestrowane podczas koncertu w wiedeńskim Konzerthausie w 2016 roku.

15 maja 2021, 11.00
Gwiazda światowych estrad Tomasz Konieczny z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała w przepięknych wnętrzach krakowskich Sukiennic w poruszającym wykonaniu pieśni Gustava Mahlera skomponowanych do cyklu poematów Friedricha Rückerta.

KindertotenliederPieśni na śmierć dzieci – to przesycone bólem i symboliką utwory poświęcone utracie dzieci, która dotknęła zarówno poetę, jak i kompozytora. Choć powstanie kompozycji wiąże się ze szczęśliwym okresem życia Mahlera, badacze upatrują powodów zainteresowania tymi wierszami w utracie kilkorga spośród swego rodzeństwa oraz przeczuwaniu tragedii, do której doszło niespełna trzy lata później – śmierci pięcioletniej Marii. Refleksyjny charakter pieśni odnosi się często do tematyki metafizycznej, w której autor sięga po motyw światła jako symbolu wieczności. Pojawiają się również części poświęcone doczesnym uczuciom takim jak ból, rozpacz i poczucie niesprawiedliwości, ukazując człowieka jako istotę rozdartą pomiędzy dwoma światami – doczesnym i wiecznym.
Nagranie stanowi fragment koncertu Korzenie będącego częścią IV Sinfonietta Festival.

8 maja 2021, 18.00
Zacznij od Bacha – do takiego rozpoczęcia dnia namawia Zbigniew Wodecki w swojej słynnej piosence...

...a Sinfonietta Cracovia, wychodząc naprzeciw tym słowom, prezentuje Koncert na obój i skrzypce Jana Sebastiana Bacha w wirtuozowskim wykonaniu oboisty Sebastiana Aleksandrowicza i koncertmistrza Sinfonietty Macieja Lulka pod batutą Jurka Dybała. Nagranie zostało zrealizowane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w 2020 roku.

24 kwietnia 2021, 18.00
II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu światowej sławy chorwackiego pianisty Dejana Lazicia z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii prowadzonej przez Jurka Dybała.
Sinfonietta Cracovia Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena
Jest to właściwie pierwsza zachowana w całości kompozycja koncertowa Beethovena, jednakże niezadowolony z jej pierwotnego kształtu kompozytor wprowadzał do niej modyfikacje, by po trzech latach nadać jej ostateczny kształt, w jakim znamy ją dzisiaj. Utwór cechuje równowaga pomiędzy partią solową i orkiestrową, tak charakterystyczna dla zbliżającej się epoki romantyzmu, której Beethoven był prekursorem. Nagranie zostało zrealizowane podczas wyjątkowej gali 25-lecia Orkiestry w Centrum Kongresowym ICE Kraków 9 listopada 2019 roku.

17 kwietnia 2021, 18.00
Porywające wykonanie Sinfonietty Cracovii prowadzonej przez Jurka Dybała ostatniej spośród zachowanych symfonii Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Symfonia C-dur nr 41 "Jowiszowa" to jedno z najdoskonalszych dzieł kompozytora stanowiąca ukoronowanie jego twórczości symfonicznej i zapowiedź nadchodzącej kolejnej epoki. Przydomek Jowiszowa został jej nadany przez niemieckiego impresario Johanna Petera Salomana od imienia rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu Jowisza ze względu na jej zdecydowany i triumfalny wręcz charakter słyszalny już od pierwszych taktów. Doskonałe proporcje i architektura utworu idą w parze z bogactwem melodycznym i harmonicznym kolejnych części. Nagranie zostało zarejestrowane podczas wyjątkowej gali 25-lecia Orkiestry w Centrum Kongresowym ICE Kraków 9 listopada 2019 roku.

10 kwietnia 2021, 18.00
Wykonanie Sinfonietty Cracovii pod batutą Jurka Dybała jednego z najsłynniejszych dzieł Maurice'a Ravela zarejestrowane w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Boléro
skomponowane w 1927 roku, w pierwotnym założeniu jako podkład do widowiska baletowego dedykowanego słynnej tancerce Idzie Rubinstein, z czasem zyskało ogromną popularność jako samoistna kompozycja muzyczna. Przez wielu uważane za „karuzelę dźwięków” lub też „wspaniałą rewię instrumentów”, choć sam kompozytor określił je skromnie mianem „studium instrumentacji”. Hipnotyzujący, wręcz „mantryczny” rytm już w pierwszych taktach przykuwa uwagę słuchaczy przejmowaną przez kolejne grupy instrumentów wykonujące intrygujący i niezwykle emocjonalny temat aż do spektakularnego finału. Niektórzy badacze są zdania, że ta pionierska na gruncie muzyki poważnej repetytywna forma miała związek z zaburzeniem pourazowym kompozytora – afazją.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<