Amonit – pokaz przedpremierowy w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 6 marca 2021, 18:15

Film przenosi nas do Anglii, do 1840 roku. Mary Anning (Kate Winslet) jest paleontolożką i kolekcjonerką skamielin. Mimo że jej znaleziska wystawiane są w muzeach całej Europy, jej nazwisko z racji płci jest zupełnie pomijane w naukowych kręgach. Żeby zarobić na swoje utrzymanie prowadzi sklep, w którym sprzedaje skamieliny turystom. Pewnego dnia jeden z turystów prosi Mary, żeby przyjęła na nauki jego żonę Charlotte (Saoirse Ronan), u której zdiagnozowano melancholię. To dwie kobiety z zupełnie innych światów o zupełnie różnych osobowościach, ale powoli rodzi się miedzy nimi wielkie uczucie.

Film inspirowany jest autentyczną historią Mary Anning, pierwszej Brytyjki paleontolożki. Odkrycia i obserwacje Mary Anning zrewolucjonizowały postrzeganie świata oraz przyczyniły się do lepszego zrozumienia życia prehistorycznych zwierząt i historii Ziemi. Dały solidną podstawę teorii ewolucji przedstawionej przez Karola Darwina. Należne uznanie Mary Anning otrzymała dopiero po śmierci.

Reżyserem filmu jest Francis Lee, znany z głośnego filmu Piękny kraj. W Amonicie w główne bohaterki wcielają się Kate Winslet i Saoirse Ronan, które dają prawdziwy popis swoich aktorskich umiejętności i między którymi wytworzyła się niezaprzeczalna ekranowa chemia.

Amonit znalazł się w oficjalnej selekcji ponad dziesięciu festiwali filmowych na świecie m.in. w Cannes, Telluride, Londynie i Toronto. Tytuł jest też coraz częściej wymieniany wśród pewnych kandydatów do Oscarów, nie tylko w kategorii głównych ról kobiecych (Kate Winslet i Saoirse Ronan mają na koncie łącznie 11 nominacji do Oscarów), ale również w kategoriach: zdjęcia, kostiumy, scenografia i ścieżka dźwiękowa, którą stworzyli Volker Bertelmann i Dustin O'Halloran (nominowani w 2017 roku do Oscara za muzykę do filmu Lion. Droga do domu).

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.