„Podróże po KRAKOsku” – cykl wykładów (online)

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W dobie pandemii wielu z nas tęskni za podróżowaniem jako formą odpoczynku, relaksu i wytchnienia od otaczającej nas rzeczywistości. W ramach cyklu wykładów poruszymy tematy związane z dawnymi wyprawami do i z Krakowa. Przyjrzymy się miastu z różnych perspektyw: od średniowiecznych miejsc pielgrzymkowych, poprzez krakowskie warsztaty czeladnicze przyjmujące na naukę czeladników z odległych krajów, aż po XIX-wieczne atrakcje turystyczne miasta. Zastanowimy się też, kiedy w Krakowie możemy mówić o początku turystyki miejskiej oraz jak wygląda ona dzisiaj – z ekranów naszych telefonów.
Wykłady popularnonaukowe odbywają się we wtorki o godz. 17.00.
Link do spotkań: https://www.facebook.com/muzeumkrakowa
Udział w wykładach jest bezpłatny.

24 lutego (środa)
Początki krakowskiej turystyki: XIX-wieczne zwiedzanie miejsc historycznych oraz miejsc pamięci
W wieku XIX podróżowanie, także w celach turystycznych, stało się o wiele bardziej powszechne, a aktywność tą zaczęła podejmować już nie tylko elita społeczna. Do takich zmian przyczynił się nieznany wcześniej rozwój technologii, m.in. powstanie kolei. XIX wiek był także stuleciem, kiedy Kraków stał się miastem coraz częściej odwiedzanym przez turystów zwiedzających np. Wawel, nowo powstałe Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy na Skałce czy park Jordana. Wycieczki do dawnej siedziby królów i książąt polskich funkcjonującej wówczas (po 1867) w ramach autonomii galicyjskiej miały na celu m.in. podtrzymywanie ducha narodowego w społeczeństwie żyjącym pod zaborami. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się czasom narodzin krakowskiej turystyki miejskiej.
Prowadzący: Piotr Kapusta

23 marca (wtorek)
„Abyś w cudze kraje wędrował, bo z takich ludzie bywają”. O wędrówkach czeladniczych w dawnych Krakowie do końca XVIII wieku
Wykład poświęcony będzie podróżom czeladniczym, które były ważnym etapem nauki rzemiosła. Od kiedy tzw. Wander był obowiązkowy? Jakie warunki należało spełnić, aby udać się w podróż czeladniczą i jak długo ona trwała? Jakie obyczaje towarzyszyły krakowskim czeladnikom wyruszającym na wędrówkę i jak przyjmowano w Krakowie czeladników przybywających z innych miast i krajów? Jak wyglądała nauka podczas wędrówki? I wreszcie: jakie były kierunki podróży krakowskich czeladników i z jakich krajów przybywano na naukę do krakowskich mistrzów? Na wykładzie przybliżymy te zagadnienia i zaprezentujemy przedmioty ze zbiorów Muzeum Krakowa wiążące się z podróżami czeladniczymi.
Prowadzący: dr Katarzyna Moskal

30 marca (wtorek)
Kraków na szlaku średniowiecznych podróży handlowych
Wykład będzie dotyczył podróży handlowych, których celem i przystankiem był Kraków – jeden z ważniejszych ośrodków kupieckich średniowiecznej Europy. Porozmawiamy zatem o mieście, które było międzynarodowym ośrodkiem handlu tranzytowego, jak również centrum regionalnej i lokalnej wymiany towarowej. Naszą uwagę skupimy przede wszystkim na warunkach i sposobach podróżowania w okresie średniowiecza i u progu epoki nowożytnej. Tematem naszych rozważań będą więc: środki transportu, stan dróg, niebezpieczeństwo na szlaku, a także opłaty, jakie podróżujący zmuszeni byli uiszczać na trasie i w samym Krakowie. Zastanowimy się też, gdzie zatrzymywali się średniowieczni kupcy-podróżnicy oraz gdzie przechowywali swoje wozy, towar i konie.
Prowadzący: prof. dr hab. Zdzisław Noga

14 kwietnia (środa)
Wszystkie drogi prowadzą do… Krakowa – o pielgrzymach, odpustach i „świętym mieście”
Giovanni Paolo Mucante – mistrz ceremonii dworu papieskiego napisał w 1596 roku: „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”. Peregrynację po „świętym mieście” rozpoczniemy od najważniejszych „atrakcji” polecanych przez najstarsze przewodniki przeznaczone dla pielgrzymów. Odwiedzimy zatem krakowskie obiekty sakralne, przechowujące relikwie świętych, poznamy dokumenty zapewniające pątnikom odpusty oraz skupimy się na wybranych legendach związanych ze świętymi patronami miasta.
Prowadzący: Michał Grabowski

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.