11. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 marca 2021, 17:30 - wtorek, 20 kwietnia 2021

Międzynarodowe Biennale Miniatury to wydarzenie organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie już jedenasty raz. Biennale jest przeglądem o charakterze konkursowym, dobrze znanym i rozpoznawalnym na całym świecie. Co dwa lata artystki i artyści przesyłają setki prac, które następnie są eksponowane zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w galeriach w Polsce i za granicą.

Forma konkursowa Międzynawowego Biennale Miniatury w Częstochowie zakłada prezentowanie najnowszego dorobku artystów – prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie nie nakłada ograniczeń co do prezentowanych kierunków artystycznych, tematyki, ani technik wykonania.

Miniatura to wyjątkowa, samodzielna forma artystyczna. W niepozornym formacie 10 × 10 cm artyści potrafią zamknąć całe światy, budując kompozycje pełne emocji i fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Prace nadesłane na 11. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2020 uwodzą wielością podejmowanych tematów, zadziwiają jakością wykonania, precyzją szczegółu oraz autorskim podejściem artystów w zakresie posługiwania się tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Nowohuckie Centrum Kultury prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, a wystawa pokonkursowa co dwa lata prezentowana jest w jego przestrzeniach.

Na jedenastą edycję konkursu prace nadesłało 233 autorów z 9 krajów – łącznie wpłynęło 638 miniatur. Decyzją Jury do wystawy zakwalifikowano 296 prac 132 artystów, przyznane zostały także 3 nagrody i 5 wyróżnień honorowych.

I Nagroda: Anna Szumigaj-Badziak (Tuszyn) za zestaw trzech prac Przestrzeń 3KL-N (serigrafia)
II Nagroda: Jakub Zdejszy (Wisła) za zestaw trzech prac Pamiątka (serigrafia)
III Nagroda ex aequo:

  • Łukasz Chmielewski (Łódź) za zestaw trzech prac Nieme objawienia (druk cyfrowy)
  • Marcin Szymielewicz (Brodnica) za zestaw trzech prac Singularis (rysynek)

Wyróżnienia honorowe:

  • Magdalena Banaś (Kamienna Góra)
  • Darya Hancharowa (Katowice)
  • Agata Koszczan (Kraków)
  • Emilia Pitucha (Warszawa)
  • Tomasz Wiktor (Nawojowa)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.