II Festiwal Szymanowski/Polska/Świat PROLOG

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 5 marca 2021, 19:30

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zainicjowała stworzenie Wyszehradzkiej Platformy Muzycznej SZYMANOWSKI, zrzeszającej instytucje kultury Grupy Wyszehradzkiej. Głównym założeniem tego projektu jest zbudowanie trwałego pomostu dla wymiany myśli artystycznej instytucji muzycznych w Europie Środkowowschodniej. Wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej w projekcie uczestniczą instytucje kultury z Ostrawy, Żyliny oraz Budapesztu.
W ramach projektu we wrześniu 2021 roku odbędą się koncerty i wystawy wpisane w kalendarium drugiej edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, organizowanego w Krakowie przez naszą instytucję i będącego punktem wyjścia do stałej współpracy, a także realizacji kolejnych artystycznych zamierzeń. Pragniemy bowiem przyczynić się wzajemnie do popularyzacji muzyki kompozytorów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski i umożliwić przenikanie dziedzictwa muzycznego krajów grupy V4 dając akces do stworzenia  płaszczyzny twórczych inspiracji i doświadczeń.

W prologu działań koncentrujących się jesienią 2021 roku w ramach Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, Filharmonia Krakowska przygotowuje uroczysty koncert oratoryjny w piątek 5 marca. Podczas wieczoru w wykonaniu zespołów instytucji pod batutą jej dyrygenta honorowego – maestro Antoniego Wita zabrzmi m.in. Stabat Mater Karola Szymanowskiego, dzieło zespalające wartości uniwersalne z narodowymi, opierające się zarówno na wzorcu łacińskim, jak i melodyce ludowych pieśni religijnych z obszaru polskiego Podhala. W partiach solowych wystąpią wybitni soliści – sopranistka Iwona Hossa, Ewa Marciniec – alt oraz baryton Jarosław Bręk.

Iwona Hossa – sopran
Ewa Marciniec – alt
Jarosław Bręk – baryton
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Piotr Piwko – przygotowanie chóru
Antoni Wit – dyrygent

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 40 g-moll KV 550
Karol Szymanowski Stabat Mater op. 53

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Ambasador Węgier w Warszawie - Orsolya Zsuzsanna Kovács,
Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski,
Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze – Maciej Ruczaj,
Dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie – Jacek Gajewski.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.