Fascynacja legendą: „Śladami Szeli, czyli diabły polskie”. Spotkanie autorskie Piotra Korczyńskiego (online)

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 28 stycznia 2021, 18:00

Zapraszamy na spotkanie online z Piotrem Korczyńskim, autorem książki „Śladami Szeli, czyli diabły polskie”. Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz.

Transmisja na fanpage’u Spółdzielni Ogniwo. Nagranie będzie dostępne również po spotkaniu.

***

Z charakterystyczną dla swojej twórczości lekkością, a zarazem dociekliwie i uwzględniając różnego rodzaju konteksty, Piotr Korczyński w książce Śladami Szeli pisze swoją historię Polski pod włos. Zapuszcza się na tereny niemal zupełnie nieobecne w podręcznikowej wersji naszych dziejów, ale także interpretuje i analizuje popularne narodowe mity oraz legendy. Jedne poddaje krytycznej weryfikacji, z innych wydobywa racjonalne jądro. Autor rzadko sięga po postaci z pierwszych rzędów historii, a skupia się raczej na aktorach drugo- i trzecioplanowych, co pozwala zupełnie inaczej odczytać kluczowe wydarzenia z mniej lub bardziej odległej przeszłości. Łącząc wątki polityczne, społeczne i kulturowe, które splatają się na przestrzeni wieków, przekonuje, że dopiero z perspektywy „drugiego planu” oficjalnej historii otrzymujemy właściwy, wolny od fałszywych stereotypów i wyobrażeń, obraz wydarzeń.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.