ABC Awangardy: Ikony – cykl wykładów (online)

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.
Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Siergiej Eisenstein czy Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.
Kolejne wykłady będziemy publikować co dwa tygodnie.

Po premierowej prezentacji wykładu zapraszamy na spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie Tadeuszowi Peiperowi – papieżowi polskiej awangardy. Na wykład Michaliny Kmiecik zapraszamy 26 stycznia o godz. 18.00.
9 lutego - Jakub Kornhauser - Gherasim Luca
23 lutego - Aleksander Wójtowicz - Siergiej Eisenstein
9 marca - Izabela Curyłło-Klag - Witkacy
23 marca – Iwona Boruszkowska - Mychajło Semenko
6 kwietnia - Katarzyna Fazan - Tadeusz Kantor
20 kwietnia - Agnieszka Karpowicz/Honorata Sroka - Themersonowie
Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik

Wydarzenie online: www.facebook.com/Cricoteka

Koordynacja: Barbara Pasterak

Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen (https://www.instagram.com/weird_gentlemen/)

Promocja: Natalia Żabińska

Patroni medialni: KULTURAtka, Niezła Sztuka, Radio Kraków

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.