Kobieta wodzem, liderką, prekursorką – szkoła interpretacji (webinar)

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 26 stycznia 2021, 16:00
Porozmawiajmy o tradycyjnie przypisywanej kobiecie roli w społeczeństwie. Jak „silne kobiety” odnajdywały się we współczesnych sobie czasach? Czy musiały łamać stereotypy, czy się w nie wpisywały? Na czym polegał fenomen i niezwykłość księżnej Izabeli Czartoryskiej? Jak pojęcie płci kulturowej ma się do medialnych sloganów? Podczas spotkania zastanowimy się, jak wykorzystać ten temat w zaktywizowaniu młodzieży i jak za pomocą dzieł sztuki budować kompetencje społeczne.

Szkolenie inspirowane ekspozycją stałą w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Na spotkaniu w formie webinarium uczestnicy wysłuchają wykładu prof. dr hab. Bożeny Popiołek oraz wezmą udział w części warsztatowej, którą poprowadzi Anna Grajewska.
Zapraszamy na spotkanie na platformie ZOOM. Każde szkolenie to okazja do spotkania i rozmowy z ciekawą osobowością w dziedzinie nauk humanistycznych i możliwość przepracowania w praktyce zagadnień poruszanych na szkoleniu.

Kupując bilet na szkolenie otrzymają Państwo zaproszenie do indywidualnego zwiedzenia danej galerii lub wystawy w MNK, która wiąże się z tematyką szkolenia. Czas na wykorzystanie zaproszenia to 6 miesięcy od daty danego wydarzenia.

PROGRAM
16:00 – 16:05 przywitanie uczestników | Marta Wojtyś-Kipiel, Dział Edukacji MNK
16:05 – 17:00 wykład: Na dworze i w salonie – różne drogi emancypacji kobiet w dawnej Rzeczypospolitej | prof. dr hab. Bożena Popiołek, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Jaką formę przybierała aktywność polityczna, ekonomiczna i kulturalna kobiet w dawnej Polsce? Jaką drogę do realizacji swoich zamierzeń obierały arystokratki i szlachcianki, a jaką przedstawicielki innych stanów? Porozmawiamy o uwarunkowaniach prawnych, pozycji kobiety w Polsce, wzorcach osobowych, kobiecej codzienności na przykładzie Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej, Barbary z Duninów Sanguszkowej i Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej.
17:00 – 17:20 dyskusja
17:20 – 17:30 przerwa
17:30 – 18:45 warsztat: Sztuka kobiet – praktyki artystyczne jako inspiracja do działań edukacyjnych | Anna Grajewska | Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Jakie tematy porusza XIX- i XX-wieczna sztuka kobiet? Po jakie media i narzędzia sięgają artystki na przestrzeni lat, aby opowiedzieć o świecie pełnym barier i wyzwań. Jakie kobiety i idee stoją za aktualnie modnymi w debacie społecznej pojęciami jako – gender czy płeć kulturowa? Zapraszamy po garść artystycznych inspiracji do rozmów, debat i działań w szkole pomocnych w analizowaniu tego, co dzieje się we współczesnym świecie.
18:45 – 19: 00 podsumowanie i zakończenie spotkania
 
Prof. dr hab. Bożena Popiołek – historyk, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, obecnie kierownik Katedry Historii Nowożytnej UP. Naukowo zajmuje się historią kultury i mentalności nowożytnej, historią rodziny, testamentologią, epistolografią staropolską, szlacheckim dworem kobiecym i klientelizmem. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Joachima Lelewela przyznanej przez Polską Akademię Nauk za książkę Dobrodziejki i klienci. Specyfika patronatu kobiecego i relacji klientalnych w czasach saskich, Warszawa 2020. Prywatnie żona, mama i babcia.
 
Anna Grajewska – edukatorka kulturowa i ekspertka ds. rozwoju. Pomaga instytucjom i firmom budować programy nastawione na rozwój społeczności poprzez kulturę. Wspiera w ewaluacji celów strategicznych oraz pojedynczych projektów. Prowadzi warsztaty i projekty kierowane dla różnych grup odbiorców. Od lat związana z różnymi instytucjami kultury. Aktualnie pracuje jako Zastępczyni Dyrektorki ds. Komunikacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
 
Więcej informacji o kolejnych spotkaniach z cyklu SZKOŁA INTERPRETACJI znajdą Państwo tutaj: https://mnk.pl/artykul/szkola-interpretacji
 
CENA

Opłata za pojedyncze szkolenie wynosi 45 zł // Zachęcamy do zakupu karnetu na wszystkie trzy szkolenia w cenie 110 zł

BILETY

Rejestracja uczestników i bilety: www.bilety.mnk.pl

SZKOŁA INTERPRETACJI to coroczny cykl szkoleń dla osób zainteresowanych różnymi formami pracy z dziełem sztuki, a w szczególności dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. Organizowany jest przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Webinaria będą odbywać się co dwa miesiące i za każdym razem inspiracją do naszego spotkania będzie zagadnienie lub wątek poruszony na wystawach Muzeum.

Podczas spotkań zastanowimy się, jak stałe ekspozycje odpowiadają na aktualnie pojawiające się pytania w naszych społecznościach.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.