Poza skałami – wirtualny pokaz z muzyką „na żywo” na E-Kino Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 24 listopada 2020, 20:00

24 listopada, Kino Pod Baranami i Fundacja Dla Kina zapraszają do udziału w bezpłatnym, wirtualnym seansie filmu niemego Poza skałami. Pokaz, będący częścią cyklu „Otwarte E-Kino”, odbędzie się na platformie www.e-kinopodbaranami.pl, a towarzyszyć mu będzie muzyka przygotowana przez kwartet w składzie: Maciej Trifonidis, Joachim Mencel, Stanisław Jan Klemens Słowiński i Marek “Smok” Rajss. Dostęp do wydarzenia - nieodpłatny!

W listopadzie, realizowany przez Kino Pod Baranami i Fundację dla Kina projekt “Otwarte E-Kino”, zabierze widzów w podróż do epoki kina niemego. Przyczyną wyprawy do przeszłości będzie porywający melodramat Poza skałami, wyreżyserowany przez Sama Wooda, współtwórcę klasycznego Przeminęło z wiatrem. W chwili swojej premiery Poza skałami było prawdziwą sensacją. Wystąpiły w nim dwie największe gwiazdy Hollywood, które tylko ten jeden jedyny raz spotkały się na wielkim ekranie: olśniewająca królowa dramatów i komedii Gloria Swanson  oraz kochany przez kobiety na całym świecie gwiazdor Szejka, legendarny Rudolph Valentino.

Poza skałami to zrealizowana z wielkim rozmachem i ogromną dbałością o detale opowieść o miłości, jaka połączyła odbywającą podróż poślubną młodą kobietę z przystojnym arystokratą. Film przez lata uważany był za zaginiony. W ostatnich latach swojego życia, Gloria Swanson marzyła by obejrzeć go ponownie, jednak mogła zobaczyć jedynie krótki, jednominutowy fragment dzieła. Film odnaleziono dopiero w 2000 roku, a jego pieczołowitego odrestaurowania podjęło się Nederlands Filmmuseum (dziś EYE Filmmuseum) w Amsterdamie.

Pokazowi Poza skałami 24 listopada, na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, towarzyszyć będzie muzyka wykonywana przez niezwykłych artystów: Macieja Trifonidisa, Joachima Mencela, Stanisława Jana Klemensa Słowińskiego i Marka “Smoka” Rajssa

Projekt “Otwarte E-Kino” to możliwość kinowego doświadczenia bez wychodzenia z domu, a także bliższego poznania najmłodszej - wirtualnej - sali Kina Pod Baranami, czyli platformy e-kinopodbaranami.pl. To właśnie za jej pośrednictwem, od września do grudnia, można brać udział w serii darmowych pokazów filmowych online połączonych z dodatkowymi atrakcjami.

O MUZYKACH:

Maciej Trifonidis
Kompozytor, producent i animator kultury. Zbieracz dźwięków, obserwator muzycznych procesów, nieokiełznany poszukiwacz. Założyciel i lider zespołów: TRIFONIDIS ORCHESTRA, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix Band, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis ‘Motion Pictures’ Project, 15 cm above the ground, Kolego oraz zespołów/orkiestr warsztatowych i edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees oraz właściciel wydawnictwa Slowdown Records.

Marek “Smok” Rajss
Muzyk, kompozytor i aranżer. Autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów i widowisk tanecznych (m.in. Alchemia Światła, Preludium Słowiańskie). Założyciel i lider formacji WATAHA Drums. Związany z takimi artystami jak: Basia Trzetrzelewska, Rudi Schuberth, Golec uOrkiestra i Adam Sztaba. W swoim warsztacie wykorzystuje umiejętności sound designu, co pozwala mu ciekawie zestawiać muzykę z efektami dźwiękowymi. Jest jednym z pierwszych artystów, pracujących w systemie dźwięku 3D, także w wersji plenerowej.

Joachim Mencel
Pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, dr hab. – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów Miłość mi wszystko wyjaśniła, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy.

Stanisław Jan Klemens Słowiński
Skrzypek, aranżer i kompozytor. Laureat prestiżowych nagród: Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta, wielokrotnie nominowany w kategoriach “skrzypce” oraz “nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top/Jazz Forum. Współpracuje z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna), często uczestniczy także w realizacji projektów innych artystów, takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

O FILMIE:

POZA SKAŁAMI | BEYOND THE ROCKS
reż. Sam Wood, USA 1922, 85’
Uznany przez lata za zaginiony film Sama Wooda z Rudolphem Valentino i Glorią Swanson. Jest to jedyny film, w którym te dwie gwiazdy kina niemego zagrały razem. Przez ponad 75 lat uważano, że zachowała się jedynie minuta z całego filmu. W 2000 roku kopia tego dzieła odnalazła się w Haarlemie, w Holandii i została pieczołowicie odrestaurowana przez Nederlands Filmmuseum (dziś EYE Filmmuseum) w Amsterdamie. Scenariusz Poza skałami powstał na podstawie książki Elinor Glyn. Swanson wciela się tutaj w rolę Theodory Fitzgerald, angielskiej arystokratki poślubiającej starzejącego się milionera, którego fortuna ma pomóc jej niezbyt bogatej rodzinie. W rzeczywistości jednak Theodora kocha przystojnego Lorda Bracondale'a (Valentino).

udostępnij

więcej

  • www.e-kinopodbaranami.pl
  • Dostęp do pokazu jest nieodpłatny (obowiązują zgłoszenia). Liczba miejsc jest ograniczona. Aby uzyskać dostęp do pokazu, konieczna jest rejestracja na platformie www.e-kinopodbaranami.pl.
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.