Kraków dla Bejrutu

Akcje czytelnicze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 16 listopada 2020 - poniedziałek, 30 listopada 2020
4 sierpnia Bejrut, stolicę Libanu, dotknęła tragedia, w której zginęło prawie 200 osób, a według szacunków nawet 300 tysięcy mieszkańców straciło swoje domy. Eksplozja składowanej w magazynie portowym saletry amonowej pogłębiła kryzys humanitarny i ekonomiczny, z którymi od lat zmaga się region. W Krakowie poczuwamy się do solidarności z ofiarami wybuchu w jej głęboko ludzkim wymiarze, w tym także jako mieszkańcy i przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO – tytułu, który w 2019 został przyznany również Bejrutowi.
 
Do 30 listopada w dziewięciu niezależnych krakowskich księgarniach będzie można kupić książki o tematyce bliskowschodniej, a część dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi akcję SOS Bejrut. We współpracy z lokalną organizacją International Human Relief, PAH zapewnia środki najbardziej poszkodowanym po tragedii. Dzięki tej pomocy mieszkańcy miasta mogą wyremontować domy i zapewnić swoim rodzinom podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki i wodę.
Do akcji „Kraków dla Bejrutu” dołączyło dziewięć kameralnych krakowskich księgarń:
 
Kięgarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 2
Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7
De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
Księgarnia LOKATOR, ul. Mostowa 1
Księgarnia Karakter, ul. Tarłowskiego 12
Massolit Books, ul. Felicjanek 4
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
 
Wśród książek, które będzie można zakupić w ramach akcji, znalazły się takie pozycje jak opublikowany przez Wydawnictwo Znak tom „Powrót do gór” Chulud Szaraf, syryjskiej poetki przebywającej w Krakowie w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak (Wydawnictwo Karakter), czy „B jak Bejrut”, doceniony przez krytyków debiut powieściowy libańskiej pisarski i dziennikarki Iman Humaydan Younes (Wydawnictwo Sonia Draga).
 
Każda księgarnia dokonała własnej selekcji książek biorących udział w akcji.
Akcja potrwa dwa tygodnie – od 16 do 30 listopada. Jej organizatorami są Miasto Kraków i KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.