Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020 otwiera wystawy!

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 czerwca 2020 - piątek, 3 lipca 2020

Po pięciu intensywnych tygodniach w trybie online tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie wchodzi w drugą fazę – od 26 czerwca dostępne będą wystawy dla publiczności, zarówno w tradycyjnej, jak i nowej, nieoczekiwanej formule. Ostatni weekend czerwca będzie okazją, by, przy zachowaniu rygorów sanitarnych, obejrzeć wystawy, spotkać się z ich twórcami i kuratorami lub wziąć udział w performansach.

Wystawy – klasycznie i innowacyjnie

W programie wystaw nie zabraknie tradycyjnych prezentacji w przestrzeniach galeryjnych i muzealnych. Kwestię reprezentacji emocji podejmą Weronika Perłowska, laureatka ubiegłorocznego Przeglądu Portfolio (wystawa Złość piękności szkodzi, Galeria Nośna), oraz Karolina Gembara, członkini kolektywu Sputnik Photos, która przyjrzała się z bliska osobom doświadczonym migracją (zrealizowana na zamówienie Miesiąca Fotografii w Krakowie wystawa Ukłon. Ćwiczenia z gościnności, Fundacja Razem Pamoja). Ukłonem w stronę fotografii dokumentalnej będzie wystawa duetu Dyby i Adama Lachów Ranne ptaki są nieufne (Galeria Szara Kamienica) oraz premierowa prezentacja ich publikacji Rewizje – efekt kilkunastomiesięcznej podróży po Polsce dużej i małej.

Dowodem na to, że wiele zjawisk trapiących współczesny świat zostało krytycznie opisanych przez klasyków polskiej sztuki powojennej, będzie wybór zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki (wystawa Do kogo należy kosmos?, dawny Hotel Cracovia, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Kurator wystawy Karol Hordziej zaproponuje między innymi wybór prac z monumentalnego cyklu Fotowizje, poprzez który artysta kontestował wpływ mass mediów na kształtowanie obrazu świata. Publiczny wizerunek dużych korporacji i ich wpływ na nasze życie analizuje Tytus Szabelski, którego interaktywny, generatywny projekt AMZN zostanie prapremierowo ujawniony w Galerii i (dawna siedziba legendarnej Spółdzielni Goldex Poldex).

W obliczu globalnego kryzysu niektóre projekty przybrały mniej oczywistą formę. Kuratorzy wystawy Znaki na niebie i na ziemi, Sebastian Cichocki i Jagna Lewandowska, zaprosili artystów profetów, przeczuwających i opisujących zmiany zachodzące w przyrodzie. Wystawa będzie miała formę publikacji. Zebrane zostaną w niej dokumentacje performensów udostępnianych przez najbliższe miesiące w internecie. Książka-jako-wystawa to punkt wyjścia do eksperymentu z produkcją i dystrybucją sztuki w czasie epidemicznego zamrożenia: kryzysu mobilności, reżimu społecznego dystansowania, tęsknoty za dotykiem i materialnością świata.

Scenariusze przyszłości dotyczące klimatu analizuje duet Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping, prezentując w formie multimedialnej efekty swojego wieloletniego projektu badawczo-artystycznego (Tytano).

Wątek nieadekwatności komunikacji obrazkowej do opisywania uczuć podejmą artystki i artyści biorący udział w wystawie Z nikim się nie dzielę, której kuratorem jest Adam Mazur. Ekspozycja wideo i fotografii, przygotowywana z myślą o przestrzeni krakowskiego Bunkra Sztuki, zdematerializowała się i rozproszyła, co nie znaczy, że straciła na ważności. Jej poszczególne elementy przeniesione zostaną do internetu, do mediów offowych oraz mainstreamowych, do kanałów komunikacji, z których na co dzień korzystają artystki oraz osoby obserwujące ich działalność. Całość zostanie złożona w internetową publikację – dzieło sztuki doby pandemii, dostępne powszechnie.

Sekcja ShowOFF – osiem premier w Tytano

Swojej bliższej i dalszej rzeczywistości z nie mniejszą uwagą przyglądają się uczestnicy Sekcji ShowOFF: od indywidualnych zmagań z tożsamością w kontekście rodziny czy najbliższego otoczenia, poprzez powidoki dziecięcych emocji, aż po relacje polsko-żydowskie i demitologizację postaci Józefa Piłsudskiego. Wystawy Sekcji ShowOFF tradycyjnie są efektem współpracy laureatów wyłonionych w międzynarodowym konkursie oraz kuratorów – opiekunów poszczególnych projektów. Format ten niejednokrotnie był początkiem kariery, by wspomnieć tylko laureatki dwóch ostatnich edycji Paszportów „Polityki” w kategorii sztuki wizualne: Dianę Lelonek i Weronikę Gęsicką, których twórczość wpisuje się w kanon współczesnej fotografii polskiej.
Kuratorzy pod swoje skrzydła wzięli następujących artystów: Andrea Copetti – Oktawiana Jurczykowskiego i Domenico Camardę; Joanna Rzepka-Dziedzic – Aleksandrę Nowysz i Agatę Read; Joanna Kinowska – Barta Krezolka i Joannę Szpak Ostachowską; Mateusz Sarełło – Jakuba Stanka i Dominika Wojciechowskiego. Wystawy Sekcji ShowOFF prezentowane będą, prawdopodobnie po raz ostatni, w urokliwych przestrzeniach Tytano przy ul. Dolnych Młynów.
Tegorocznej Sekcji ShowOFF towarzyszy po raz pierwszy cykl The Sound of ShowOFF. Mistrzyni mikrofonu Agnieszka Obszańska zabierze widzów na dźwiękowe oprowadzanie po wystawach, oczywiście z udziałem artystów i kuratorów.

Przegląd Portfolio

Online odbędzie się tegoroczny Przegląd Portfolio zorganizowany wspólnie z zaprzyjaźnionym łódzkim Fotofestiwalem. PHOTO MATCH: PORTFOLIO REVIEW 2020 / Online edition odbędzie się 7 sierpnia. Spotkania oraz konsultacje odbywać się będą w przestrzeni wirtualnej – wezmą w nich udział eksperci zaproszeni do współpracy przez oba festiwale. Przegląd zostanie przeprowadzony w formule Photo-Match, dzięki której wszyscy uczestnicy i eksperci będą mieli okazję się poznać. Nabór zgłoszeń trwa do 30 czerwca, szczegóły pod adresem photomonth.com/pl/xv-przeglad-portfolio/.

Krakow Photo Fringe 2020

Krakow Photo Fringe to demokratyczna platforma skupiająca co roku oddolne inicjatywy, których głównym medium są fotografia i wideo. Wystawy, spotkania, warsztaty i akcje organizowane są przez artystów i kolektywy twórcze, a także galerie, knajpy, domy kultury oraz biblioteki z Krakowa i Małopolski. Fringe 2020 odbywa się tradycyjnie równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie i potrwa do 30 września. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 6 lipca.
Aktualizowany program na krakowfringe.com

***
Pobierz szczegółową mapę wydarzeń festiwalu

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.