Dzieci – wystawa fotografii online

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 1 czerwca 2020

Portrety dzieci, ich zamknięte na zdjęciach uśmiechy i emocje – oto bohaterowie wystawy fotografii Wojciecha Prażucha organizowanej przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Wystawie zatytułowanej Dzieci towarzyszyć będzie oryginalna muzyka Bogdana Chmury oraz czytany przez Tymka Kretschmera komentarz autora.

Wystawa będzie dostępna online od 1 czerwca od godz. 12.00 na Facebooku Dworku oraz na stronie internetowej www.dworek.eu

Bohaterami wystawy będą dzieci z różnych zakątków świata ukazane na tle swego naturalnego środowiska – miejsc, w których się urodziły i przyszło im żyć. Nie będzie to pokaz zdjęć przywiezionych z wakacyjnych wczasów w egzotycznym kraju. Będzie to opowieść utkana z obserwacji i doświadczeń, zdobytych podczas licznych podróży przez wiele krajów od Ameryki, przez Afrykę, po Azję. Autorem tej opowieści jest 66-letni Wojciech Prażuch, który dziecięce marzenia o poznawaniu świata zaczął realizować po swoich pięćdziesiątych urodzinach. Od tego czasu z aparatem w dłoni odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach i na tym poprzestać nie zamierza. Podróżując i fotografując, czerpie inspiracje z maksymy Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta”.

Dzieci na fotografiach Wojciecha Prażucha różni kolor czy odcień skór, język, strój. Ale to wszystko różnice czysto zewnętrzne, nieistotne, bo w gruncie rzeczy wszystkie dzieci są do siebie bardzo podobne. Mają te same potrzeby, pragnienia czy marzenia. Wszystko to bardzo trudno uchwycić obiektywem. Jest jednak jeszcze jeden wspólny elementy, który sprawia, że wszystkie różnice stają się pozorne i nieważne. To uśmiech dziecka. Wystawa Dzieci jest również o tym.

„Podróżując po świecie, zastanawiam się, jakie są elementy wspólne wszystkich krajów czy zakątków Ziemi. Na początku, kiedy lista odwiedzanych miejsc była krótka, wykaz tych łączących świat elementów był pokaźny, by z czasem się kurczyć. Dziś, po wielu latach podróżowania, na tej mojej prywatnej liście zostało ich tylko kilka, a jednym z najważniejszych jest uśmiech, szczególnie uśmiech dzieci. Jest on bezcenny, bo jak powiedział Janusz Korczak «Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat»” – zdradził autor wystawy.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.