#Mistrz Penderecki

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

W czasie, gdy wszyscy mierzymy się z trudną sytuacją i musimy pozostać w domach, Krakowskie Forum Kultury (Domowej) proponuje nowy cykl zatytułowany #Mistrz Penderecki – cykl wyjątkowy, szczególny, gdyż poświęcony niedawno zmarłemu wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.

Trudno sobie chyba wyobrazić, by był wśród nas ktoś, kto nie słyszał o Krzysztofie Pendereckim – wszak postać i twórczość Mistrza znana jest praktycznie wszędzie, a jego muzyka rozbrzmiewała i wciąż rozbrzmiewa na całym świecie. Cykl przybliża muzykę i postać kompozytora od nieco innej strony, w szerszym kontekście, nie zawsze powszechnie znanym – stąd podtytuł cyklu: 10 ciekawych, a nie zawsze znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Krótki przewodnik po twórczości kompozytora.
Utwory Krzysztofa Pendereckiego były zamawiane i prawykonywane na całym świecie, wybrzmiewały na największych festiwalach i koncertach, w interpretacjach najwybitniejszych śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów. Jego muzyka wypełniała sale operowe, filharmoniczne i kościoły. Każdy zetknął się choć raz z jego Pasją czy Trenem albo podczas koncertu, albo podczas oglądania jakiegoś filmu. Ale kto wie o tym, że kompozytor tworzył także muzykę do filmów animowanych dla dzieci, muzykę do spektakli teatralnych czy utwory elektroniczne? Ta opowieść o dziesięciu różnych kompozycjach Krzysztofa Pendereckiego otwiera świat Jego muzyki, nie zawsze tak znanej, ale zawsze genialnej.
Wybór tylko 10 utworów – przy ogromnym bogactwie dzieł kompozytora – z zasady musiał być subiektywny i taki właśnie jest. Teksty opisujące poszczególne utwory napisane są w sposób przystępny oraz wciągający, urozmaicone zostały ciekawostkami czy anegdotami i prezentują twórczość oraz osobę kompozytora w szerokim kontekście. Ponadto ilustrują je przykłady muzyczne i ikonograficzne. Z powodzeniem skorzystać zatem z nich mogą zarówno melomanii, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o znanym kompozytorze czy ugruntować dotychczasową wiedzę, jak i osoby, które dotychczas nie interesowały się aż tak bardzo twórczością Mistrza – zarówno dorośli, jak też dzieci i młodzież.
Cykl składa się z 10 części. Zainaugurowało go 2 kwietnia Polskie Requiem. Utwór – nieco na przekór podtytułowi cyklu – bardzo znanym, ale nie można było inaczej: 2 kwietnia to zarówno rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (któremu Penderecki dedykował jedną z części Requiem), jak i dzień ostatniego pożegnania samego kompozytora… Druga odsłona cyklu prezentuje z kolei chyba najmniej znaną część działalności artystycznej kompozytora, a mianowicie muzykę do animacji. Czy wiedzieliście Państwo, że Maestro Penderecki zilustrował muzycznie prawie 30 filmów animowanych? Zachęcamy do przeczytania tych fascynujących historii. Dalsze odcinki cyklu publikowane będą w kolejnych dniach kwietnia. Dostępne są na Facebooku KFK w sekcji notatki oraz na stronie internetowej KFK w zakładce #MistrzPenderecki.
Cykl #MistrzPenderecki i dziesięć utworów prezentowanych w jego ramach nie wyczerpują oczywiście obszernej tematyki twórczości kompozytora, ale przybliżają tę mniej znaną jej część oraz – mamy nadzieję – zachęcą do dalszych poszukiwań i zgłębiania znakomitej muzyki Maestro, a może i szerzej – polskiej muzyki i kultury.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.