W związku z zaistniałą sytuacją | miniserial literacki

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

„Z rodziną da się być, kiedy się nie jest aż tak bardzo” – mówi bohaterka naszego nowego miniserialu literackiego. Bo życie w izolacji, w kwarantannie, z pracą zdalną, z dziećmi na głowie, z lekcjami online wcale nie jest takie łatwe. A właściwie to jest bardzo trudne. W sytuacji, w której nie ma dokąd uciec, recepty na czasy zarazy szukamy w śmiechu.

Zośka Papużanka za literackim sterem i znakomita Agnieszka Przepiórska w roli matki dwójki dzieci i żony, której mąż utknął na drugim końcu świata. Brzmi znajomo? W każdą kwietniową środę i piątek zapraszamy na kolejne kilkuminutowe odsłony cyklu wideo, który powstaje zdalnie w domowych zaciszach pisarki, aktorki i montażysty. Pomysłów na bieżąco dostarcza nam życie, niestety.

Teksty: Zośka Papużanka
Wykonanie: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria filmowa: Przemysław Fik
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Zośka Papużanka
Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach, uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Pisze. Czyta. Lista jej ulubionych pisarzy jest długa, na czele niezmiennie jednak Vladimir Nabokov.
Wydała dotychczas dwie powieści („Szopka”, 2012; „On”, 2016) i jeden zbiór opowiadań („Świat dla ciebie zrobiłem”, 2017). Trzecia powieść jest w drodze. „Szopka” zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Papużance nominacje do NIKE i Paszportów Polityki. Do Paszportów Polityki została też nominowana jej druga powieść – „On”. Jacek Dehnel komentował książkę słowami: „napisany z ogromnym wyczuciem i szacunkiem przewodnik po odmiennej wrażliwości, osobnym świecie”. Trzecia powieść autorki – „Przez” – ukaże się w kwietniu 2020 nakładem Wydawnictwa Marginesy.
Zośka Papużanka mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami. Sadzenie drzew i lepienie garnków uważa za ważniejsze od pisania książek.

Agnieszka Przepiórska
Aktorka teatralna, serialowa i filmowa. Laureatka wielu teatralnych nagród, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu czy Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sankt Petersburgu. W latach 2005–2008 aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem WARSawy czy Teatrem Polonia w Warszawie. Znana jako Dzika Agnes, HGW i Samotna Matka z kultowego teatru kabaretowego „Pożar w Burdelu”, członkini punkowego zespołu feministycznego Żelazne Waginy.
Widzom Teatru Łaźnia Nowa znana jako odtwórczyni tytułowej roli i współautorka spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” (reż. Anna Gryszkówka, koproducja: Teatr na Plaży), Danuta Wałęsa ze spektaklu „Wałęsa w Kolonos” (reż. Bartosz Szydłowski) oraz hipnotyzująca wróżka Talia z „Nowohuckiej telenoweli” (reż. Jakub Roszkowski). Bywalcy Bulwar[t]u Sztuki nad Zalewem Nowohuckim mogli ją też zobaczyć w przedstawieniu „Kocham Bałtyk”.
Mieszka w Warszawie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.