Czułość obserwatora. Wykład prof. Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 27 lutego 2020, 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie towarzyszące wystawie Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych. Wspólnie zastanowimy się, jak wyglądają poszukiwania formy dla tego, co egzotyczne, dziwne, odmienne, nieuchwytne lub nieobecne. Swoimi refleksjami związanymi z tworzeniem fotograficznych esejów podzielą się prof. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko, autorzy takich photobooków jak Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna, Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy i Nieswojość

Hawaikum to wspólne przedsięwzięcie Wydawnictwa Czarne, Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Autorzy fotografii – prof. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko – oraz twórcy tekstów składających się na publikację nie szukali egzotyki daleko, dostrzegli ją tuż obok. Wspólnie stworzyli książkę o polskim bezkształcie, o szaleństwie kiczu będącego wyrazem tęsknoty za pięknem, wzruszającej i dającej przerażające czasem efekty.

Z kolei na książkę Smart Obiekt składa się fotoesej autorstwa prof. Pankiewicz i Marcina Przybyłko, a także szereg tekstów, które powstały na potrzeby publikacji. Marcin Wicha w recenzji publikacji pisał: „Ta książka zawiera zdjęcia dziurawego tynku, kapliczek i produktów wędliniarskich. Można w niej znaleźć także rynny, rury, złączki. Niektóre instalacje zmontował jakiś mroczny geniusz, Piranesi robót hydraulicznych. Jest to rzecz o sztuce łatania. O rzemiośle sztukowania. O kleceniu z tego, co jest pod ręką. O zaradności, czyli zgodzie na regułę i próbach zmajstrowania sobie wyjątku. Zapewne można to uznać za opowieść o Polsce, o modernizacji, peryferyjności i tym podobnych. Na szczęście jest to po prostu książka o ludziach i dziwnych przedmiotach”.

Najnowszy photobook prof. Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłko pt. Nieswojość to książka, która słowem i obrazem eksploruje temat Dolnego Śląska. Celem tego interdyscyplinarnego projektu fotograficzno-literackiego było przeprowadzenie pogłębionej refleksji nad krajobrazem mentalnym Polaków na tle burzliwej historii Dolnego Śląska. Fotograficzny esej pomysłodawców tego przedsięwzięcia uzupełniony został o teksty literackie pisarzy i publicystów m.in. Olgi Tokarczuk czy Ziemowita Szczerka, a także reportażami i analizami popularnonaukowymi. A wszystko po to, by lepiej zrozumieć fenomen regionu Polski, w którym po wojnie dokonała się niemal całkowita wymiana ludności, i na nowo zastanowić się nad kulturowymi konsekwencjami tego wydarzenia.

Agata Pankiewicz – architekt wnętrz, fotograf, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.
Marcin Przybyłko – lekarz medycyny, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, fotograf i grafik, współtwórca Pracowni Projektowania Graficznego Teren Prywatny.

Od 25 lutego do 1 marca 2020 bilet wstępu na wystawę w Galerii MCK kosztuje 1 złoty.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.