Spotkanie z Osobą Ocalałą w ramach #ProjektPamięć

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 20 stycznia 2020, 18:00

Nauka All In UJ serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie organizowane w ramach #ProjektPamięć, dzięki któremu podtrzymujemy pamięć o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce zaledwie osiem dekad temu na naszych ziemiach, oraz o osobach, z którymi te wydarzenia się łączą. Pozwólmy wybrzmieć tym historiom na nowo. Pamiętamy i pamiętajmy, że  „Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć”. W ramach cyklu organizujemy wyjazdy studyjne do miejsc pamięci, poznajemy wspólną historię narodu polskiego i żydowskiego, spotykamy się z świadkami historii.

Gościem naszego spotkania będzie Zofia Radzikowska. Urodzona 4 listopada 1935 w Krakowie, w rodzinie żydowskiej, jako córka Izaaka Melcera i Sary z domu Orbach. Okres okupacji niemieckiej przetrwała wraz z matką ukrywając się pod fałszywym nazwiskiem w podkrakowskich wsiach. W latach 1980–1992 była członkiem NSZZ „Solidarność”. Jest doktorem prawa. Przez ponad 30 lat pracowała w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po upadku komunizmu Zofia została członkiem Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W latach 1994–2002 przez dwie kadencje pełniła funkcję radnej Miasta Krakowa. Do grudnia 2009 była członkiem zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, jest członkiem-założycielem B’nai B’rith Polska, reaktywowanego w 2007. Za wkład w rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego została uhonorowana Nagrodą im. Ks. Stanisława Musiała. Jako jeden z najaktywniejszych członków Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) Zofia jest redaktor naczelną magazynu „Jesteśmy”, autorką cyklu „What’s the Parsha, Pani Zosia?” w serwisie YouTube oraz członkinią chóru JCC. Jak sama zaznacza, przez ostatnie 25 lat stawała się coraz bardziej zaangażowana w życie społeczności żydowskiej. Centrum Społeczności Żydowskiej dało jej szansę na powrót do korzeni i odbudowę żydowskiego życia w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<