Stanisław Moniuszko - krakowskie i wileńskie reminiscencje

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 10 stycznia 2020 - piątek, 7 lutego 2020

Kraków gościł Stanisława Moniuszkę zaledwie dwa razy. W roku 1858, będąc przejazdem, kompozytor spędził w mieście kilka dni, zwiedzając najważniejsze zabytki i składając wizyty towarzyskie. Drugi pobyt, w roku 1867, trwał już kilka tygodni i zaznaczył się wydarzeniami dla historii miasta istotnymi, jednak w życiu Stanisława Moniuszki był to niewiele znaczący epizod. Najgłębiej związała go z Krakowem jego twórczość.

Gromadzone przez stulecia zbiory Biblioteki Jagiellońskiej przechowują ślady obecności w kulturze wybitnych jednostek. Kolekcja zbieranych przez Bibliotekę od połowy XIX stulecia druków muzycznych nie mogła nie zawierać twórczości najwybitniejszego kompozytora pieśni tamtych czasów. Z 237 odnotowanych przez bibliografie pierwodruków utworów Stanisława Moniuszki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej znalazło się przeszło sześćdziesiąt, w tym kilka woluminów, które obecnie są jedynymi istniejącymi egzemplarzami.

Na wystawie zobaczyć będzie można najcenniejsze i najciekawsze dokumenty drukowane i rękopiśmienne, związane z osobą Stanisława Moniuszki, ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Za pomocą prezentacji multimedialnych wyeksponowane zostaną prace badawcze o profilach muzykologicznym, historycznym, ale też artykuły popularne, zaczerpnięte z codziennej litewskiej prasy, w których zamieszczono relacje z moniuszkowskich uroczystości i innych bieżących wydarzeń z nim związanych.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.