Reemigrejtan – wieczór autorski Pawła Chojnackiego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 stycznia 2020, 18:00

Biblioteka Kraków zaprasza na wieczór autorski Pawła Chojnackiego i premierę książki „Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!”. Spotkanie poprowadzi red. Krzysztof Jakubowski.

„W sercu każdego krakowianina powinna być książka »Przylądek Dobrej Nadziei« Zygmunta Nowakowskiego. Kto jej nie zna, nie może tytułować się prawdziwym krakusem” (prof. Andrzej Nowak)

Paweł Chojnacki – magister historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor filozofii University College London. W latach osiemdziesiątych w radykalnej opozycji antykomunistycznej, drukuje wyłącznie w drugim obiegu i w prasie emigracyjnej. W kolejnej dekadzie – dziennikarz pierwszego zespołu „Czasu Krakowskiego”, Radia i TVP Kraków, potem redaktor oraz wydawca awangardowego miesięcznika „Piątek Wieczorem”. Założyciel Klubu Politycznego im. Józefa Mackiewicza i współorganizator różnych form poparcia dla walczącej Czeczenii. Autor wielu artykułów i siedmiu wydanych książek. Razem z żoną Izą prowadzi Pracownię „Małe Dzieje”, zajmującą się poznawaniem i promocją historii lokalnej. Od 2010 roku – oprócz prac badawczych i pisarskich – animuje niesformalizowaną, społeczną kampanię upamiętnienia życia oraz dorobku Zygmunta Nowakowskiego (publikacja czasopisma „Przylądek Dobrej Nadziei”, wykłady oraz niekonwencjonalne metody popularyzacji, lobbing w licznych instytucjach i inne działania).

Zygmunt Nowakowski – pisarz, felietonista, dziennikarz, aktor, reżyser teatralny, doktor filozofii UJ. W 1911 roku Ludwik Solski zatrudnił go w Teatrze Słowackiego. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Po powrocie z wojny rozpoczął błyskawiczną karierę aktorską. W latach 1926-1929 był aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1930 jako stały felietonista „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” cieszył się wielką popularnością czytelników. Autor – między innymi – słynnego widowiska legionowego „Gałązka rozmarynu”, powieści „Przylądek Dobrej Nadziei” oraz „Start Edmunda Sulimy”, za którą w 1935 r. otrzymał literacką nagrodę Miasta Krakowa. Był także wiceprezesem Klubu Sportowego Cracovia oraz założycielem i prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Lektor i sprawozdawca Polskiego Radia. Fenomen Zygmunta Nowakowskiego polegał na tym, że łączył on swoją osobą wiele krakowskich instytucji i organizacji – literatura, teatr, radio, sport, działania społeczne, środowisko dziennikarskie. Nazywany człowiekiem renesansu XX wielu. Od 1939 r. przebywał na emigracji. Po wojnie zdecydował się nie wracać do ukochanego Krakowa, za którym bardzo tęsknił, co znalazło swoje odzwierciedlenie w jego ówczesnej twórczości – wieloletni współpracownik Radia Wolna Europa i prasy emigracyjnej. Należał do najwybitniejszych postaci powojennej emigracji niepodległościowej, wśród której pełnił rolę „człowieka instytucji” i symbolu postawy niezłomnej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.