Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 27 stycznia 2020 - niedziela, 9 lutego 2020

Ferie w mieście? To dopiero będzie zabawa – wraz z aktorami z całej Polski, którzy przyjadą do Nowohuckiego Centrum Kultury na Festiwal Teatrów dla Dzieci (27 stycznia – 9 lutego). Mali widzowie zwani „najnajami” wezmą udział w przedstawieniu Co w trawie piszczy w konwencji teatru cieni oraz widowisku Czasoodkrywanie poświęconemu zagadkom czwartego wymiaru. Nieco starsi miłośnicy Melpomeny będą uczestniczyć w bajkowych urodzinach Świnki Peppy i zwiedzą czarodziejski gabinet poety w trakcie inscenizacji Tuwim dla dzieci. Wybiorą się też w krainę sennej wyobraźni z pięcioletnim Tadziem ze Zmruż oczko, dowiedzą się co nieco o zdrowym trybie życia z Duszkiem z komina i przekonają się wraz z sympatycznym owadem z Jestem Aki, co to dorosłość. Jeszcze więcej przygód przeżyją w czasie spotkań z tytułowymi bohaterami spektakli Złodziejski Majster, Piaskowy Wilk i Calineczka. Dzieci szkolne dokonają wielkich odkryć paleontologicznych podczas przedstawienia Zaginiony świat, polecą w kosmos dzięki Bajkom robotów i narozrabiają z Anią z Zielonego Wzgórza. Tym razem nie do szkoły, lecz do teatru marsz! (Anna Mazur)

Program:

27 stycznia (poniedziałek), godz. 11.00 i 16.00, Scena NCK
„Świnka Peppa. Wielka niespodzianka”
Najpopularniejsza świnka na świecie schodzi z ekranów żeby na żywo spotkać się z widzami!
Wśród piosenek, tańców i wspólnej zabawy dzieci będą świętować urodziny Peppy, pobawią się z nią w chowanego, a także przeżyją tytułową – Wielką Niespodziankę!
Spektakl dla dzieci w wieku 2-6 lat.
Czas trwania: 70 minut (w tym przerwa)
bilety – 65 zł (strefa I) / 55 zł (strefa II)

28 stycznia (wtorek), godz. 11.00, Scena NCK
„Ania z Zielonego Wzgórza”
Teatr Zagłębia z Sosnowca
Spektakl na motywach książki Lucy M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”.
Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która odnajduje tam swój prawdziwy dom. Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niezwykłą fantazją Ania nieustannie popada w rozmaite tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej… aż do następnego razu! To opowieść o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody i zdarzenia. Spektakl to wspaniały musical familijny, który poruszy widzów w każdym wieku.
Spektakl dla dzieci od 10 roku życia.
Czas trwania: 2 godziny 20 min. (w tym przerwa)
bilety – 25/22 zł

29 stycznia (środa), godz. 11.00, Scena NCK
„Duszek z komina”
Teatr Nowy z Zabrza
Przezabawna, a jednocześnie pełna mądrości historia Duszka, który po stracie domu spotyka dwa Skrzaty – Poziomka i Stokrotka, podążających do przyjaciela – Skrzata Obłoczka. To przypadkowe spotkanie zmieni dotychczasowy sposób myślenia Duszka.
Widząc postępowanie druhów, słuchając i stosując się do ich rad, pozna wiele ważnych, życiowych zasad dotyczących m.in. bezinteresownej pomocy innemu, utrzymania czystości, czy też… segregacji śmieci. Spektakl, przeplatany dużą ilością piosenek, z wielobarwną scenografią, będzie wspaniałą zabawą nie tylko dla najmłodszych widzów, ale tak naprawdę dla wszystkich, bo choć jest bajką, to zawarte w nim przesłanie dotyczy nas wszystkich, na co dzień walczących z Hasiosławem Śmieciem, Zarazomirem Bakterią i innymi przeciwnikami zdrowego trybu życia. Dużo muzyki, wyraziste postaci i ważny przekaz edukacyjny – „Duszek z komina” to obowiązkowa pozycja podczas Festiwalu Teatrów dla Dzieci!
Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.
Czas trwania: 1 godzina 40 min. (w tym przerwa)
bilety – 25/22 zł

30 stycznia (czwartek), godz. 11.00, Scena NCK
„Zmruż oczko”
Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc
Spektakl inspirowany baśnią H.Ch. Andersena „Ole Zmruż-oczko”
Ciemność. Pokój pięcioletniego Tadzia. Czas spać. Tyle, że zasnąć wcale nie jest łatwo, bo cień paprotki i plama na ścianie wydają się dziwnie podejrzane, zaś wielka szafa może pomieścić tyle niestworzonych rzeczy… A już najwięcej strachów. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Czy szalony miłośnik kulinariów, Luliusz Marmolada, wie na ten temat coś więcej? Jakie przygody może zgotować tak osobliwy przewodnik podczas sennej wyprawy rowerowej, zwłaszcza gdy wszędzie wokół wirują tajemnicze Farfocle? A do tego jeszcze zjawia się i Panda, i Szafik, czy choćby Trzy Cieniutkie… Czego o sobie i o świecie dowie się dzięki nim mały Tadzio? Sztuka Magdalena Mrozińskiej osadzona jest w przestrzeni snów i dziecięcych fantazji, a zarazem zwykłej, rodzinnej codzienności. To ciepła i zabawna opowieść o lękach czy nieposkromionej dziecięcej wyobraźni. Ale też o małych i wielkich troskach, jak własna nieporadność lub brak pewności siebie, dobrze znanych zarówno kilkuletnim widzom, do których adresowane jest przedstawienie, jak również ich rodzicom.
Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.
Czas trwania: 45 minut
bilety – 25/22 zł

31 stycznia (czwartek), godz. 11.00, Scena NCK
„Piaskowy wilk”
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
Spektakl na podstawie
opowiadań Åsy Lind
Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody bohaterki Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat. Przedstawienie adresowane jest przede wszystkim do widzów w wieku szkolnym, ale powinni je obejrzeć również rodzice - ta familijna propozycja pozwala przypomnieć sobie własne dorastanie i związane z nim rozterki. Przede wszystkim jednak, zwracając uwagę na odmienność postrzegania świata przez dzieci i dorosłych, podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego zrozumienia się i porozumienia.
Adaptacja sceniczna opowiadań popularnej szwedzkiej autorki powstała na zamówienie katowickiego Teatru Ateneum, inscenizacja w reżyserii Zuzanny Mukoid jest polską prapremierą sztuki. Spektakl rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.
Spektakl dla dzieci od 5 roku życia.
Czas trwania: 55 minut
bilety – 25/22 zł

3 lutego (poniedziałek), godz. 11.00, Scena NCK
„Złodziejski Majster”
Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju
Opowiemy wam historię… Złodziejskiego Majstra! Jak to, złodziej ma być bohaterem przedstawienia!? – ktoś zaraz zapyta. A czemu nie, odpowiem, jeśli jego przykład powie nam o czymś ważnym albo czegoś nas nauczy. W końcu nawet i złodziej może być dobrym człowiekiem z zasadami, którego ślepy los pchnął na zbójecki tor… Bo sami powiedzcie, czyż złodziej nie może mieć zasad? Nie może być dobry? Pomyślcie dobrze: a Robin Hood? A Janosik? A Rumcajs, Zorro, Arsen Lupin? A widzicie! Opowiemy wam historię Złodziejskiego Majstra. Brał on, jak Robin Hood i Janosik, jeno to, co zbywało bogatym, po to tylko by dawać biednym i tym pracowitym nieszczęśnikom, którym los poskąpił szczęścia, zdrowia czy talentu, tak że z trudem przychodziło im wiązać koniec z końcem… Nie było dla niego ani kłódki ani zamka, ale tego, co mógł mieć bez trudu, podstępu i zręczności – nawet nie tykał!
Spektakl dla dzieci od 6 roku życia.
Czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

4 lutego (wtorek), godz. 11.00, godz. 11.00, Scena NCK
„Zaginiony świat”
Teatr Maska z Rzeszowa
Spektakl na motywach
powieści Arthura Conana Doyle'a
Każdy dorosły wie, że największymi znawcami dinozaurów są dzieci. To one potrafią zasypać rozmówcę informacjami o niezliczonych gatunkach tych strasznych stworzeń, z łatwością wymawiając ich równie potworne nazwy, od których rodzicom język wiąże się w supły. A jednak, gdy ekscentryczny profesor Challenger ogłasza, że podczas swojej ostatniej podróży wpadł na trop żywych dinozaurów, i Instytut Zoologii organizuje ekspedycję badawczą, w zespole odkrywców nie ma miejsca dla dzieci. Natalia Malone – córka jednego z uczestników wyprawy – postanawia, że za nic w świecie nie przegapi możliwości spotkania oko w oko z dinozaurem. Czy przebojowa dziewczynka osiągnie swój cel i pojedzie na wielką wyprawę? Jakie niebezpieczeństwa czekają na podróżników w amazońskiej dżungli? I co najważniejsze: czy twierdzenia Challengera okażą się gigantycznym odkryciem czy gigantycznym kłamstwem? Tego jeszcze nie wiadomo, ale jedno jest pewne – uczestników wyprawy spotka mnóstwo przygód!
Inspiracją do powstania spektaklu była powieść sir Arthura Conana Doyle’a. Twórcy przedstawienia opowiadając o przygodach uczestników ekspedycji pokazują, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.
Czas trwania: 1 godzina 15 min. (bez przerwy)
bilety – 25/22 zł

5 lutego (środa), godz. 11.00, Scena NCK
„Tuwim dla dzieci”
Teatr Miejski z Gliwic
Julian Tuwim to jeden z tych kilku polskich poetów, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Śmiało można go też nazwać twórcą familijnym, wywołującym pozytywne emocje i serwującym dużą porcję dobrego humoru. Wiersze Tuwima towarzyszą nam w edukacji, rozwoju i dojrzewaniu. Jego bohaterowie są wyraziści, problemy adekwatne do wieku odbiorcy, a lekkość i najwyższa jakość literacka utworów sprawia, że stają się one znakomitym materiałem do teatralnych zabaw. Znajdziemy tu zarówno małe „prawdki” życiowe jak i wielkie życiowe prawdy, dlatego na pewno nikogo nie trzeba będzie przekonywać że tę literaturę trzeba i powinno się w teatrze dla najmłodszych pokazywać.
„Tuwim dla dzieci” Teatru Miejskiego w Gliwicach to kompilacja znanych, mniej znanych i zupełnie zapomnianych wierszy dla dzieci autorstwa znakomitego poety. To spektakl wypełniony muzyką, podczas którego widzowie będą – dosłownie! – wciągani w teatralną przygodę. Zabieramy was do czarodziejskiego gabinetu poety, w którym słowa, rymy i wiersze ubrane zostaną w bogatą plastykę teatru masek, lalek i cieni.
Wierzymy, że przez chwilę dorośli przypomną sobie jak cudownie jest być dzieckiem, a dzieci zrozumieją, że dzieckiem jest być najcudowniej.
Spektakl dla dzieci od 5 roku życia.
Czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

6 lutego (czwartek), godz. 11.00, Scena NCK
„Calineczka”
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
Sztuka na motywach baśni H.Ch. Andersena
Maleńka dziewczynka, porwana przez okrutną Ropuchę, musi pokonać przeciwności losu, znaleźć sprzymierzeńców w wielkim lesie i powrócić do domu. Na swojej drodze spotyka kochliwego Chrabąszcza, znajduje schronienie u zaradnej Myszy, zaprzyjaźnia z radosną Jaskółką. Kto pomoże jej odnaleźć właściwą drogę? Komu można zaufać? Jak dziewczynka, która mierzy zaledwie cal, poradzi sobie w lesie?
Barwna opowieść o dorastaniu, marzeniach, poszukiwaniu własnej ścieżki.
Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.
Czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

7 lutego (piątek), godz. 11.00, Scena NCK
„Jestem Aki”
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej
„Jestem Aki” Doroty Kassjanowicz w reżyserii Bartosza Kurowskiego to pełne ciepła i humoru przedstawienie o wkraczaniu dziecka w świat dorosłych. Aki to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, bo przecież skąd mogli wiedzieć, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”. Pragnęli, by sam odkrył kim jest i w tym celu pozwolili mu wyruszyć w samodzielną podróż. W przedstawieniu najważniejszy jest motyw drogi i kolejne spotkania Akiego z mieszkańcami lasu, w trakcie których odważny owad poznaje różnorodność świata oraz odkyrwa kim, i jaki, chce być w przyszłości. Poznając innych, poznaje siebie.
Podróż przez las, tak fascynująca dla Akiego, będzie równie fascynująca dla widzów i to nie tylko dzięki kolejnym niesamowitym spotkaniom. Spektakl pełen jest wartkich dialogów i mądrych puent. Przyjazną atmosferę lasu i jego mieszkańców tworzą pomysłowe lalki i maski oraz nastrojowa muzyka.
Spektakl opowiada o tym, że młodemu człowiekowi trzeba pozwolić samodzielnie odkrywać świat, bo tylko w ten sposób może się on dowiedzieć kim jest. To ciekawa, atrakcyjna, a zarazem pouczająca pozycja w repertuarze Teatru Banialuka, która młodemu widzowi pozwoli przeżyć wiele niesamowitych przygód, wiele się nauczyć, a dorosłemu zrozumieć świat dziecka i zobaczyć na nowo, ukazany w nieco satyrycznym świetle poplątany świat dorosłych.
Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.
Czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

9 lutego (niedziela), godz. 17.00, Scena NCK
„Bajki robotów”
Teatr Miniatura z Gdańska
Spektakl na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”
Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n” czy wszystkim znudzonego króla Globaresa.
„Bajki robotów” to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. Bajki opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość. Pokazują, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.
Spektakl dla dzieci od 6 roku życia.
Czas trwania: 1 godzina 20 min. (w tym przerwa)
Bilety – 50/40 zł

Spektakle dla najnajów:

28 stycznia (wtorek), godz. 10.00, sala 009
„Co w trawie piszczy”
Teatr Figurki z Krakowa
Kameralny spektakl w technice teatru cieni dla dzieci w wieku 1-4 lat oraz ich rodziców, pierwszy spektakl Teatru Figurki adresowany do dzieci najnajmłodszych.
Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno, temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami. Ta historia dzieje się tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. W tym spektaklu nie będzie wielkich przygód ani strasznych katastrof. Za to zobaczycie tutaj małą mrówkę, dźwigająca zdecydowanie zbyt duży liść, gonitwę pszczół, które robią sobie wyścigi do kwiatka i pająka, który nie ma się z kim bawić.
Spektakl dla dzieci od 1 do 4 roku życia.
Czas trwania: 30 minut + 15 minut kreatywnej cieniowej zabawy
bilety: dla dziecka - 10 zł, dla opiekuna - 20 zł

4 lutego (wtorek), g.13.00, sala 009
„Czasoodkrywanie”
Teatr Maska z Rzeszowa
Czas na spotkanie z władcą zegarów, wskazówek i przesypującego się piasku. Spróbujmy razem poznać jego tajemnice!
Czy czas stoi, biegnie, a może płynie? Jak można go zatrzymać? Czy czas można zobaczyć? A może, jeśli się tylko postaramy, zdołamy go usłyszeć? Przed nami fascynujący świat sekund, minut, godzin, ale również dni, nocy i pór roku… Już czas na spotkanie na Festiwalu Teatrów dla Dzieci!
„Czasoodkrywanie” to pierwsze przedstawienie Teatru Maska przygotowane w nurcie teatru inicjacyjnego (pierwszego kontaktu dziecka z teatrem). Spektakl w prosty i w przystępny sposób opowiada o skomplikowanym zjawisku, jakim jest czas.
Drodzy „najnajowi” Rodzice i Opiekunowie, aby pierwsze spotkanie Waszego dziecka z teatrem stało się początkiem wspaniałej przygody, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • wszyscy oglądamy spektakl, siedząc w pobliżu sceny, na poduszkach rozłożonych na wykładzinie, dlatego na widownię wchodzimy bez butów (w skarpetkach lub przyniesionym ze sobą obuwiu zamiennym);
  • żywe reakcje małych widzów są mile widziane!
  • kiedy przekroczenie bariery między sceną i widownią będzie bezpieczne, poinformujemy Was o tym - w spektaklu nie zabraknie momentu, kiedy zaproszone na scenę dzieci będą mogły nie tylko obejrzeć wszystko z bliska, ale również pobawić się teatralnymi rekwizytami, jednak poza tym specjalnie wyznaczonym czasem przestrzeń sceny zarezerwowana jest dla aktorów;
  • reakcje dzieci są niepowtarzalne, tak jak niepowtarzalne są same dzieci - jeśli twoje dziecko zareaguje płaczem (ma w końcu do tego prawo!), najlepiej opuścić salę i wrócić do nas po chwili;
  • prosimy - nie rozpraszajcie uwagi dzieci, robiąc zdjęcia podczas przedstawienia - idealna chwila na uwiecznienie pierwszej wizyty w teatrze nastąpi pod koniec spektaklu, kiedy zaprosimy widzów do samodzielnego odkrywania tajemnic czasu.

Spektakl dla dzieci od 2 roku życia.
Czas trwania: 40 minut
bilety: dla dziecka – 10 zł, dla opiekuna – 20 zł

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.