„Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”. Spotkanie autorskie z Tomaszem Pospiesznym

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 25 listopada 2019, 18:00

Klub Dziennikarzy Pod Gruszką zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Pospiesznym — autorem książki „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”. Bohaterkami książki są fenomenalne kobiety: Maria Skłodowska-Curie, Clara Immerwahr-Haber, Mileva Marič-Einstein, Harriet Brooks, Lise Meitner, Marietta Blau, Ida Tacke-Noddack, Irena Joliot-Curie, Maria Goeppert-Mayer i Chien-Shiung Wu. Miały one ogromny wpływ na rozwój nauk ścisłych, ale ich rola była bagatelizowana.... przez męskich współpracowników. Kilka z nich to postaci kompletnie zapomniane, które autor jako pierwszy przedstawia polskiemu czytelnikowi.

Spotkanie poprowadzi Ewelina Wajs, na stałe związana z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, współtwórczyni projektu Piękniejsza Strona Nauki.

Tomasz Pospieszny – doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Zawodowo związany z Pracownią Chemii Mikrobiocydów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 roku był pomysłodawcą i animatorem cyklu wykładów, pokazów chemicznych oraz zbioru esejów „Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce”. Jest autorem licznych publikacji i biografii Marii Skłodowskiej-Curie („Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie”), Lise Meitner („Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej”) oraz Ireny Joliot-Curie („Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie”). W roku 2018 zainicjował autorski cykl prelekcji akademickich na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu: „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”.

Piękniejsza Strona Nauki — program edukacyjny stworzony przez Tomasza Pospiesznego i Ewelinę Wajs w 2018 roku. Jego celem jest popularyzacja roli wybitnych kobiet w historii fizyki i chemii. Najnowszy projekt „Pasja&geniusz” to wystawa towarzysząca wydaniu książki opowiadająca historię życia i pracy 11 kobiet – fizyczek i chemiczek – ich własnymi słowami.

Polska Sieć Kobiet Nauki/Polish Women Scientists Network – powstała w 2012 roku w celu inicjowania i propagowania innowacyjnych rozwiązań na rzecz wspierania karier polskich kobiet-naukowców oraz promocji wyników ich badań. Jednym z bardziej istotnych obszarów jej działania jest rozwijanie i umacnianie postaw równościowych oraz eliminowanie różnic w zakresie awansu i karier zawodowych kobiet i mężczyzn. Jeden z patronów książki „Pasja i geniusz...”.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.