Spotkanie z Darkiem Foksem wokół książki „Ludzie kultury”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 29 listopada 2019, 19:00

Wydawnictwo Warstwy, Lokator i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie wokół krakowskiej premiery książki Darka Foksa „Ludzie kultury”. Z autorem rozmawiać będzie dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz.

Darek Foks to jeden z najpopularniejszych i zarazem wzbudzających największe emocje (często skrajnie różne) polskich poetów współczesnych. „Ludzie kultury” to tom, który tę pozycję jedynie może ugruntować. Odnosząc się do filmowej terminologii, tak bliskiej autorowi, „Ludzie kultury” noszą cechy sequela, znajdziemy tu charakterystyczną dla poezji Foksa narracyjność (czy po prostu prozatorskość) i potężne porcje ironii, ale też mocne jak nigdy wcześniej odniesienia do współczesności, w tym tej społecznej i politycznej. W tej książce Foks nie zachwyca się nad kinem, nie tworzy poetyckich pocztówek do kadrów z ukochanych filmów. Zamiast tego twardo stąpa po ziemi, pisząc dla swojego bohatera scenariusz, w którym ewidentnie nie należy spodziewać się happy endu. 

Darek Foks – poeta, prozaik, scenarzysta. W ostatnich latach opublikował „Wołyń Bourne’a” (2016), „Pieśni o wszystkim” (2018) i „Café Spitfire” (2019). Ułożył „Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych” (2018). Nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. Laureat Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka” (wspólnie ze Zbigniewem Liberą, 2005). W 2014 roku otrzymał Wrocławska Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.