Lux Film Days 2019

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy trzech filmów nominowanych do prestiżowej nagrody LUX Film Prize, które odbędą się równocześnie w 25 europejskich kinach. Po każdym z pokazów odbędzie się transmisja spotkań z twórcami, w której krakowscy widzowie będą mogli wziąć czynny udział zadając pytania za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Ustanowiona w 2007 roku nagroda filmowa LUX, co roku wędruje w ręce twórców filmów promujących kultury europejskie. Nagrodzone tytuły portretują inność i różnorodność Europy, a równocześnie podkreślają szereg uniwersalnych wartości, ważnych dla wszystkich Europejczyków. Wśród dotychczasowych laureatów, znaleźli się m.in. Kobieta idzie na wojnę, Toni Erdmann, Mustang oraz Ida.

W tym roku o nagrodę LUX ubiegają się trzy tytuły. Pierwszy z nich, film dokumentalny Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? reprezentujący kraje skandynawskie, jest zapisem poruszającego śledztwa, jakiego podejmuje się znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator Mads Brügger. Drugi z pretendentów do nagrody - Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia - to poruszający obraz macedońskiej prowincji, gdzie religia, tradycja i magia od wieków splecione są w nierozerwalnym uścisku. Główna bohaterka dzieła Teony Strugar Mitevskiej, rzuca wyzwanie patriarchalnej rzeczywistości i jako pierwsza kobieta bierze udział w zarezerwowanym dla mężczyzn rytuale religijnym. Ostatni z tytułów, Królestwo, to osadzona w Hiszpanii historia starych jak świat problemów, które mimo upływu lat nadal obecne są w systemach politycznych wielu krajów. W tym obsypanym nagrodami Goya filmie Rodrigo Sorogoyena, z niesprawiedliwością, korupcją i zepsuciem walczy wpływowy wiceprezydent wspólnoty autonomicznej, który został zdradzony przez swoich najbliższych współpracowników.

Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Transmitowane dyskusje będą prowadzone w języku angielskim.

PROGRAM:

środa, 6 listopada, godz. 20.00
BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA
| GOSPOD POSTOI, IMETO I' E PETRUNIJA
reż. Teona Strugar Mitevska,
Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja 2019, 100’

czwartek, 7 listopada, godz. 20.00
KRÓLESTWO | EL REINO
reż. Rodrigo Sorogoyen, Hiszpania/Francja 2018, 132’

piątek, 8 listopada, godz. 20.00
KTO ZABIŁ SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ?
| COLD CASE HAMMARSKJÖLD
reż. Mads Brügger, Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia 2019, 120’

udostępnij

więcej

  • Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina w dniu seansu!
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.