Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie: Literatura w Nowej Hucie – prelekcja

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 20 listopada 2019, 18:00

Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: dr Anna Grochowska. Wstęp wolny.

Prelekcja przybliży zagadnienie życia literackiego w Nowej Hucie od początków jej powstania po czasy odwilży. Zasygnalizowane zostały działania, jakie podjęto w Związku Literatów Polskich i w jego Krakowskim Oddziale, gdy rozpoczęto budowę Nowej Huty (nauczanie pisania w Kole Młodych, wyjazdy terenowe na plac budowy Huty, praca fizyczna przy budowie miasta i kombinatu, wieczory literackie i spotkania autorskie).

Anna Grochowska – dr literaturoznawstwa, historyczka literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów, z urodzenia i wyboru nowohucianka. Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej Krakowską Książką Miesiąca monografii Domu Literatów pt. „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” oraz „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie”.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Szczegółowe informacje:

Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 20

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.