Magiczne przygody w książkach Italo Calvino (DKMCZ)

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 19 października 2019, 12:00

Księgarnia Karakter zaprasza dzieci i rodziców 19 października  na kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Młodego Czytelnika, tym razem poświęcone książkom Italo Calvino: "Baron drzewołaz", "Rycerz nieistniejący" i "Wicehrabia przepołowiony" (tłum. Barbara Sieroszewska, wyd. Cyklady).

Warsztaty dla dzieci (11-12 lat) poprowadzi Marta Kotkowska.

Jak można żyć "przepołowionym", być "nieistniejącym", nigdy nie dotykać ziemi stopami?
Czym jest realizm magiczny i czy wybrane utwory są dla dzieci?
Książki włoskiego pisarza przeniosą uczestników warsztatów w magiczny świat pełen przygód i fascynujących postaci. Podczas zajęć zastanowimy się nad symbolicznym znaczeniem książek i ich cudownością. Porozmawiamy o tym czy kierowane są do dzieci czy dorosłych. Na zakończenie uczestnicy zilustrują wybrany utwór.

Marta Kotkowska - przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel. Jej zainteresowania badawcze obejmują: książkę i literaturę dziecięcą, sztukę ilustracji, picturebooki, edytorstwo, typografię i grafikę książki dziecięcej, preferencje estetyczne i czytelnicze dzieci i dorosłych, problematykę percepcji wzrokowej i alfabetyzacji wizualnej, a także wtórnej oralności nowych mediów. Redaktorka i współzałożycielka półrocznika naukowego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Czy/tam/czy/tu. Literatura dziecięca i jej konteksty". Propagatorka pięknej książki, prowadząca warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Stale współpracuje z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i wydawnictwem Przygotowalnia. Wydawczyni i edytor książek obrazkowych niemieckiej artystki z początku XX wieku Sibylle von Olfers.

Dyskusyjny Klub Młodego Czytelnika to cykl 20 bezpłatnych spotkań dla dzieci w 3 grupach wiekowych (5-7, 8-10 i 11-12 lat). W trakcie podzielonych na 5 bloków tematycznych spotkań dzieci rozmawiają o przeczytanej książce, a także podejmują aktywności artystyczne bazujące na lekturze. Każdy segment wieńczy spotkanie z autorem(-ką) lub ilustratorem(-ką) reprezentującym(-ą) omawianą formę literacką. W czerwcu zapraszamy na spotkania z komiksem. W kolejnych miesiącach będą to: baśń (wrzesień), literatura przygodowa (październik) i kryminał (listopad).

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO
Patroni Medialni: Literacka Kavka, Ośrodek Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, Kwartalnik Ryms
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.