Krakowskie Drogi Żelazne

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 17 października 2019 - niedziela, 23 sierpnia 2020

W XIX wieku kolej przynosiła nowoczesność i dobrobyt, zatem w okresie zaborów drogi żelazne Krakowa stanowiły istotne pole zabiegów polskich działaczy społecznych i gospodarczych w Galicji. Poprzez połączenie miasta i regionu z ważnymi ośrodkami w Polsce i Europie dążono do wyprowadzenia ich z „galicyjskiej biedy”.

Już w 1847 roku otwarto Kolej Krakowsko-Górnośląską, a od roku 1861 przez Kraków i Podgórze przebiegała „transgalicyjska” magistrala Wiedeń–Lwów. Wzniesiono wówczas monumentalne gmachy krakowskiego dworca i dyrekcji kolei oraz stylowe wiadukty nad ulicami Lubicz i dzisiejszą Grzegórzecką. Zawód kolejarza kojarzył się w tamtym czasie z prestiżem. Już po odzyskaniu niepodległości, w latach 30. XX wieku dumą regionu stały się spalinowe „Luxtorpedy” z zawrotną prędkością ponad 100 km/h wożące turystów do Zakopanego i Krynicy.

Wystawa Muzeum Krakowa Krakowskie Drogi Żelazne w Muzeum Podgórza prezentuje dzieje kolei od jej pojawienia się w mieście po czasy współczesne – poprzez unikatowe dokumenty i pamiątki, archiwalne fotografie, a także projekty taboru i obiektów oraz kolejowe urządzenia i narzędzia. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.