Siłaczki, Izabela Morska- literatura monstrualna

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 23 września 2019, 18:00

23 września o godz. 18.00 Księgarnia Karakter zaprasza na spotkanie z Izabelą Morską zatytułowane Siłaczki - literatura monstrualna. Rozmowę poprowadzi Anna Marchewka w ramach cyklu Siłaczki, czyli o kulturalnych mocach.

W przeddzień premiery Znikania porozmawiamy z autorką (jeszcze pod nazwiskiem: Filipiak) przełomowej Absolutnej amnezji, o pisaniu, chorowaniu, przenikaniu się życia i literatury oraz wyzwaniach, z jakimi musi mierzyć się pisarka we współczesnym świecie. Izabela Morska to jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiego życia literackiego. Debiutowała w latach 90. Wydała szokującą swobodą stylu Absolutną amnezję, a także m.in. Kulturę obrażonych oraz Twórcze pisanie dla młodych panien. Laureatka Nagrody im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Opozycjonistka od urodzenia. Należy do mniejszości i wspiera ich prawa. Aktywistka wyobraźni.
Znikanie to proza, która przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.

Znikanie Izabeli Morskiej to książka znakomita. O chorobie, owszem, napisano sporo, zwłaszcza w literaturze pięknej znaleźć można mnóstwo uwodzicielskich, silnie działających
na emocje i wyobraźnię portretów. Ale takich książek, jak Znikanie Morskiej ze świecą by szukać.”
Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka

W ramach cyklu Siłaczki, czyli o kulturalnych mocach podejmiemy rozmowy o zaangażowaniu nie tylko w literaturę, ale i zaangażowaniu literatury. Jaką moc ma poza pokojem pisarek? Czy jest w stanie postulować zmianę w świecie, czy tylko ją rejestrować? Do czego można (jeśli można) jej używać? Czym jest dzisiaj aktywizm literacki?
Pomysł cyklu i prowadzenie: Paulina Małochleb i Anna Marchewka

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie księgarnie na medal. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.