Dyskusyjny Klub Młodego Czytelnika: Czerwony Kapturek - prawdziwe historie

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 września 2019, 12:00

Księgarnia Karakter zaprasza dzieci i rodziców 28 września na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Młodego Czytelnika, tym razem poświęcone różnym obliczom baśni. Warsztaty dla dzieci (11-12 lat) poprowadzi Marta Kotowska.

Co kryje się w baśniach? Niebezpieczeństwo, okrucieństwo, pot, krew i łzy. Ale i przygoda, doświadczenie, wielka odwaga i spryt. I niekoniecznie szczęśliwe zakończenie...
Podczas warsztatów poznamy często mroczne, trudne i naznaczone tabu okoliczności powstania baśni. Sięgniemy do ich ciemnych, niebezpiecznych i bolesnych korzeni w różnych krajach. Zastanowimy się nad powtarzającymi się w przeróżnych zbiorach motywami i różnicami pomiędzy poszczególnymi opowieściami. Zagłębimy się w psychologię baśni i będziemy rozmawiać o współczesnej roli tych cudownych opowieści. Warsztaty zakończy tajemnicza gra, podczas której wcielimy się w bohaterki i bohaterów baśni.

Marta Kotkowska - przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel. Jej zainteresowania badawcze obejmują: książkę i literaturę dziecięcą, sztukę ilustracji, picturebooki, edytorstwo, typografię i grafikę książki dziecięcej, preferencje estetyczne i czytelnicze dzieci i dorosłych, problematykę percepcji wzrokowej i alfabetyzacji wizualnej, a także wtórnej oralności nowych mediów. Redaktorka i współzałożycielka półrocznika naukowego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Czy/tam/czy/tu. Literatura dziecięca i jej konteksty". Propagatorka pięknej książki, prowadząca warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Stale współpracuje z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i wydawnictwem Przygotowalnia. Wydawczyni i edytor książek obrazkowych niemieckiej artystki z początku XX wieku Sibylle von Olfers.

Dyskusyjny Klub Młodego Czytelnika to cykl 20 bezpłatnych spotkań dla dzieci w 3 grupach wiekowych (5-7, 8-10 i 11-12 lat). W trakcie podzielonych na 5 bloków tematycznych spotkań dzieci rozmawiają o przeczytanej książce, a także podejmują aktywności artystyczne bazujące na lekturze. Każdy segment wieńczy spotkanie z autorem(-ką) lub ilustratorem(-ką) reprezentującym(-ą) omawianą formę literacką. W czerwcu zapraszamy na spotkania z komiksem. W kolejnych miesiącach będą to: baśń (wrzesień), literatura przygodowa (październik) i kryminał (listopad).

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO
Patroni Medialni: Literacka Kavka, Ośrodek Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, Kwartalnik Ryms
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.