Kobierzyn. Cztery pory roku

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 13 lipca 2019, 15:00

Kolejny letni spacer? Połączcie go ze zwiedzaniem zabytkowego zespołu Szpitala Psychiatrycznego im. dr. Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie.
Tradycyjnie spacer rozpocznie się od budynku teatru, w którym odbędzie się projekcja archiwalnych zdjęć. Można też będzie obejrzeć wystawę poświęconą postaci dr. Władysława Stryjeńskiego. Doktorowi Stryjeńskiemu ogólnie poświęcimy nieco więcej uwagi, jako że tym roku, 20 czerwca 2019 r., minęła 130. rocznica urodzin tego wybitnego krakowskiego psychiatry, zasłużonego lekarza i działacza społecznego, a także wieloletniego dyrektora kobierzyńskiego szpitala.
W trakcie spaceru zwiedzimy szpitalne miasto – ogród i poznamy jego niezwykle ciekawą i bardzo przemyślaną koncepcję urbanistyczną. Zajrzymy także do: kotłowni (gdzie obejrzymy zabytkowy kocioł z 1913 r., pierwszy tego typu na terenie Krakowa), Willi Dyrektora i szpitalnej kaplicy (tam z kolei do obejrzenia są wartościowe freski i witraże autorstwa znanego młodopolskiego artysty Jana Bukowskiego), gdzie dodatkowo spotkamy się z gospodarzem tego miejsca, ks. Janem Klimkiem.
Spacerowi towarzyszyć będzie oczywiście opowieść: zarówno o fascynującej historii tego miejsca, jak również o ludziach, którzy się tu leczą, jako że zgodnie z duchem tolerancyjnego i otwartego Podgórza organizatorzy pragną „odczarować” negatywne stereotypy na temat szpitala psychiatrycznego i jego pacjentów.

Czas spaceru: ok. 3 godziny
Miejsce zbiórki: przy budynku teatru (główne rondo, tuż za wjazdem do szpitala)
Oprowadzają: Maciej Bóbr – historyk sztuki i Damian Leszczyński – lekarz psychiatra

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.