Dwa dni Šalamunowskie! Wykład + premiera książki

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Krakowska Szkoła Poezji im. Aleksandra Fredry serdecznie zaprasza na dwa dni Šalamunowskie!

21 czerwca wysłuchamy wykładu Rafała Wawrzynczyka, który do Bazy przyjedzie z Warszawy i wygłosi połajankę pt. Zawsze lubiłem kury. O alegoryczności w późnej poezji Tomaža Šalamuna. Prelegent podkreśla: „Podczas wykładu przedstawione zostanie spojrzenie na twórczość Tomaža Šalamuna polemiczne w stosunku do odczytań traktujących ją jako nieinterpretowalną, »szamańską« magmę słowną. Późny styl autora Błękitnej wieży zachęca do lektury »alegorycznej«, tj. skupionej na dekodowaniu pozornie oderwanych figur języka i, jako takiej, »ocalającej znaczenie«. Lekturę taką utrudnia fakt, że Šalamun dopracował się silnych, swoistych rozwiązań na gruncie samego m e c h a n i z m u alegorii; ułatwia ją natomiast to, że rozwiązaniami tymi – oraz osobistym »słownikiem kodów« – posługuje się z rzadką konsekwencją. Jego późna poezja jawi się tym samym jako poligon zaawansowanych eksperymentów z prastarym, sztywnym, centralnym dla języka zagadnieniem referencji. Na przykładzie przeciążonych figur Šalamuna pokażemy, że w epoce, w której zajmowano się już głównie strzyżeniem gałązek, ktoś jeszcze cofnął się do pnia”. Wykład konferansjerką opatrzy Dawid Mateusz lub Miłosz Biedrzycki. Później odbędzie się Open Mic no. 32.

22 czerwca w De Revolutionibus Books&Cafe odbędzie się krakowska premiera Błękitnej wieży Tomaža Šalamuna z udziałem tłumaczy: Miłosza Biedrzyckiego i Rafała Wawrzyńczyka. Książka wyszła niedawno nakładem wydawnictwa Convivo Anna Matysiak, liczy sobie jakieś 130 stron, a prowadząc spotkanie Dawid Mateusz mówi o niej tak: „wow!”.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.