Prelakcja Janusza Bastera: Związek Odwetu ZWZ-AK w Krakowie. Dokonania grupy „Dornbacha” i „Żywioła”

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 12 czerwca 2019, 18:00

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 12 czerwca na prelekcję Janusza Bastera, twórcy strony internetowej www.kedyw.info, zatytułowaną Związek Odwetu ZWZ-AK w Krakowie. Dokonania grupy „Dornbacha” i „Żywioła”.

Do czasu akcji „Burza” w 1944 roku podstawowym zadaniem walki czynnej, zwanej też walką bieżącą z okupantem niemieckim był sabotaż w zakładach pracy i na szlakach komunikacyjnych. W Krakowie, w zakładach metalurgicznych Zieleniewskiego, już jesienią 1939 r., z inicjatywy Albina Hausnera ps. „Dornbach” powstała siatka sabotażowa „Elzet”, która mimo aresztowania „Dornbacha” przetrwała do końca okupacji. Zastępca i następca „Dornbacha” w „Elzecie” – Janusz Kostecki ps. „Żywioł” był ponadto od jesieni 1940 roku dowódcą III odcinka w Krakowie Związku Odwetu, czyli pionu walki czynnej. Najpierw w strukturze Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej.

III odcinek ZO, formalnie obejmujący zachodnią część Krakowa, jako jedyny z pięciu przetrwał w 1941 r. „wielką wsypę”, kiedy to w wyniku aresztowań zniszczone zostały konspiracyjne struktury całego Okręgu Krakowskiego ZWZ. Grupa „Żywioła” funkcjonowała nadal, podejmując działania na obszarze całego miasta aż do wiosny 1944 r., gdy całkowicie zmieniono strukturę organizacyjną AK i inaczej rozdzielono zadania.

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, ul. Dunajewskiego 8.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.