Skarby Krakowa

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 1 czerwca 2019 - piątek, 30 sierpnia 2019

Kraków, jako pierwsze miasto w Europie Środkowej, jest gospodarzem tegorocznego Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Pięciodniowym obradom towarzyszy bogaty program wydarzeń artystycznych przybliżających dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Międzynarodowe Centrum Kultury przygotowało anglojęzyczną wystawę Skarby Krakowa, prezentującą ponad tysiącletnią historię miasta, które już w 1978 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekspozycję można zwiedzić bezpłatnie w Patio MCK od 1 czerwca.

Skarby Krakowa to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny. Jednym z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, mieście poetów, pisarzy i artystów, należącym w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolitycznym, wielokulturowym, otwartym na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostającym najbardziej polskim z polskich miast. Wystawa może być zatem kluczem do zrozumienia fenomenu niezwykłej popularności, jaką cieszy się dziś Kraków.

Na planszach zaprezentowano 90 „skarbów” miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, istotnych z perspektywy ich kulturotwórczej roli, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.
Przenoszą w czasy pierwszego w Polsce „miasta socjalistycznego”, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łącząc wyzwania współczesności z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Wystawa jest przeznaczona dla szerokiej publiczności, nie tylko zagranicznej, ale także osób związanych ze środowiskiem akademickim: socjologów, politologów, urbanistów, architektów, ekonomistów, historyków, historyków sztuki. Buduje wizerunek Krakowa jako nowoczesnej metropolii, korzystającej z potencjału swojego dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja jest wizualnym dopełnieniem publikacji Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka przygotowanej przez MCK na zlecenie Miasta Kraków w 2018 roku w dwóch wersjach językowych.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.