Nasz jest ten dzień

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 czerwca 2019, 00:00 - piątek, 27 września 2019
4 i 18 czerwca 1989 odbyły się, na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu, pierwsze częściowo wolne wybory w historii powojennej Polski. Obóz władzy miał zagwarantowane co najmniej 299 z 460 miejsc w Sejmie. Walka o pozostałe mandaty poselskie oraz 100 mandatów senatorskich miała charakter otwarty i zakończyła się zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Wspierani przez Lecha Wałęsę kandydaci zdobyli wszystkie mandaty poselskie dla bezpartyjnych oraz 99 ze 100 mandatów senatorskich. Dzięki temu Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym opozycja demokratyczna uzyskała realny wpływ na sprawowanie władzy.
 
Projekt powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności i został wpisany w program organizowanych przez nie obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych. Jest też elementem jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.
 
Wystawa upamiętnia wybory czerwcowe jako bardzo ważne wydarzenie na drodze do transformacji ustrojowej w Polsce, podkreślając równocześnie lokalny kontekst wydarzeń.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.