Schaeffer Muzyki Centrum

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 2 czerwca 2019, 18:00

Tytuł koncertu Schaeffer Muzyki Centrum dotyczy wieloletnich szczególnych związków kompozytora z zespołem założonym w 1977 roku przez jego studenta, Marka Chołoniewskiego. Bogusław Schaeffer od samego początku był ojcem duchowym, autorytetem, przyjacielem i członkiem zespołu. Koncerty kolektywu o zmiennym składzie odbywały się regularnie 13-go co miesiąc (pierwszy koncert 13.06.1977 w Klubie na Kotłowem). Wśród wykonawców dzisiejszego koncertu znajdują się jego współzałożyciele: Mariusz Pędziałek i Kazimierz Pyzik oraz Olga Szwajgier, Jan Pilch i Jan Cielecki, a także Dominika Peszko przyjęta do zespołu w  2015 roku oraz mocno związany z zespołem artysta wideo Artur Lis. Programy koncertów Muzyki Centrum opierały się w dużej mierze na partyturach otrzymywanych ze świata dzięki osobistym kontaktom i międzynarodowej renomie Mistrza. Jego wielokierunkowa, interdyscyplinarna działalność artystyczna i pedagogiczna jest nadal magnesem i modus vivendi działalności kompozytorów, dramaturgów, performerów, badaczy, artystów różnych dziedzin sztuki współczesnej w Polsce i na całym świecie. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Mozarteum w Salzburgu traktował eksperyment jako jedną z najważniejszych metod tworzenia muzyki. Ten element jego postawy pojawiał się nie tylko w utworach, dziełach teatralnych, artykułach i grafikach. Był także opisywany w wielu publikacjach m.in. w „Możliwościach muzyki”, zbiorowej publikacji Akademii Muzycznej w Krakowie.

Program koncertu jubileuszowego w 90-lecie urodzin Mistrza dotyczy różnych okresów jego twórczości, zastosowania nietypowych nowatorskich rozwiązań kompozytorskich dotyczących formy, środków ekspresji, elementów sztuki intermediów. Utwory prezentowane podczas koncertu stanowią ważną część repertuaru 42-letniej działalności Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum. Free Form I został prawykonany 13 stycznia 1978 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory. Bewegung napisany specjalnie dla zespołu Muzyka Centrum (M.Pędziałek, P.Grodecki, J.Pilch),  Proietto Simultaneo, kompozycja będąca połączeniem solowych Projektów dedykowanych wybitnym wykonawcom została prawykonana na Festiwalu Warszawska Jesień w 1982 roku.  Free Form III wykonywany przez K.Pyzika wielokrotnie.  Pilch Music - Guartet do filmu Longina Szmyda napisany został przez Bogusława Schaeffera specjalnie dla Jana Pilcha.  Akt twórczy, kompozycja w formie scenariusza będzie wykonana po raz pierwszy.

Marek Chołoniewski

Jubileusz 90. urodzin Bogusława Schaeffera | 42-lecie Muzyki Centrum

Muzyka Centrum Ensemble:
Olga Szwajgier – głos
Dominika Peszko – fortepian
Marek Chołoniewski – elektronika
Jan Cielecki - klarnet
Mariusz Pędziałek – obój, rożek angielski
Jan Pilch – perkusja
Kazimierz Pyzik – kontrabas
Artur Lis – video

Free Form I na 5 instrumentów
Bewegung na obój, fortepian i perkusję
Proietto simultaneo na zespół i taśmę
Free Form III na kontrabas i fortepian
Pilch Music - Guartet
Akt twórczy

Muzyka Centrum powstała w czerwcu 1977 jako stowarzyszenie wykonawców muzyki współczesnej. Muzyka Centrum organizuje koncerty, festiwale, warsztaty, nagrywa płyty, realizuje projekty plenerowe i internetowe. Do chwili obecnej stowarzyszenie zorganizowało blisko 1000 koncertów, prezentujących około 700 prawykonań światowych i polskich, także utworów specjalnie jemu dedykowanych. W latach 1991–2007 Muzyka Centrum była członkiem Europejskiej Konferencji Promotorów Muzyki Współczesnej. Do najważniejszych międzynarodowych projektów stowarzyszenia należą: Festiwal Audio Art (koncerty, performance i instalacje dźwiękowe najwybitniejszych twórców i wykonawców sztuki Audio Art z całego świata), Pomosty (długoterminowy projekt wymiany międzynarodowej pomiędzy wieloma ośrodkami artystycznymi na całym świecie), Europejska Orkiestra Muzyki Nowej (orkiestra kameralna, złożona z muzyków Stowarzyszenia Muzyka Centrum oraz muzyków czołowych europejskich zespołów), Międzynarodowe Warsztaty Nowej Muzyki Stuttgart–Kraków 2001.
W ramach stowarzyszenia działa kilka zespołów. Najstarszym z nich jest Muzyka Centrum Ensemble, zespół o zmiennym składzie, dostosowanym każdorazowo do wykonywanego programu. MCE występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, był częścią wielu międzynarodowych projektów, m.in: Avantgarde Tirol, Ensemble Spiel, Polska Jesień Kulturalna na Białorusi, Rok Polsko-Niemiecki, Rok Polski i Nadrenii Północnej/Westfalii, Festiwal Henryka Mikołaja Góreckiego, Konferencja Cage'a. Muzyka Centrum Ensemble od lat specjalizuje się w nietypowym repertuarze, zawierającym formy otwarte, partytury graficzne, teatr instrumentalny, kompozycje z zastosowaniem najnowszej technologii, projekty audiowizualne i interaktywne z pogranicza muzyki, teatru i sztuki performance. W 2005 roku w ramach projektu European Modern Orchestra została założona Orkiestra Muzyki Centrum zrzeszająca solistów stowarzyszenia oraz muzyków młodego pokolenia. Muzyka Centrum współpracuje z wieloma organizatorami, zespołami i festiwalami muzyki współczesnej.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<