Nowe dzieła sztuki w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:00 - piątek, 29 listopada 2019
Sasnal, Libera, Natalia LL, Robakowski, Rajkowska, Jabłońska, Sawicka. Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje: nowe dzieła w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku
W 2020 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otwarcie nowej stałej galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku. – Chcemy, aby była ona panoramą wszystkich ważnych zjawisk artystycznych tego czasu – mówi Magdalena Czubińska, kurator galerii, pełnomocnik dyrektora MNK ds. działalności wystawienniczej. – Pokażemy artystów związanych z symbolizmem, Młodą Polską, formizmem, koloryzmem i innymi kierunkami początku XX wieku. Zaprezentujemy sztukę powojenną, przede wszystkim ze środowiska krakowskiego. Lata 80. to głównie sztuka zorientowana politycznie i społecznie, świadek pełnego napięć czasu. Podobnie jak ostatnie trzydziestolecie, które w nowej galerii będą ilustrować nie tylko prace pokazywane w poprzednich latach, ale też wiele nowych, reprezentujących sztukę zaangażowaną w problemy społeczne, feministyczne, związane z wolnością jednostki w opresyjnym otoczeniu.

Taka właśnie sztuka to większość nowych zakupów Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 12 kwietnia 2019 pokaz wybranych nabytków do kolekcji sztuki współczesnej MNK można oglądać na wystawie Sytuacja się zmieniła w Gmachu Głównym. Znalazły się tam prace m.in. Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Doroty Nieznalskiej, Joanny Rajkowskiej i Stanisława Dróżdża. Większość tych dzieł krakowska publiczność zobaczy po raz pierwszy.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.