Archeologiczna autostrada – wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Najciekawsze odkrycia zakrojonych na wielką skalę badania archeologicznych zobaczymy na wystawie w formie reportażu fotograficznego – na swego rodzaju przejażdżce autostradą tropem znalezisk.

Osiem lat eksponowania, prezentacja w 20 muzeach w kraju i zagranicą, tournée długości ponad 7 tys. km, ponad 140 tys. zwiedzających, współpraca międzyinstytucjonalna, promocja krajowa i międzynarodowa, wykłady popularnonaukowe, warsztaty edukacyjne i prelekcje dla nauczycieli. Powyższe osiągnięcia to plon wystawy czasowej pt. „Archeologiczna autostrada – wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem”, która po raz ostatni prezentowana jest w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa powstała w 2011 r. jako wspólne przedsięwzięcie Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad sp. j. Opowiada o jednym z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych, tj. o wykopaliskach, wyprzedzających budowę autostrad i innych wielkich inwestycji drogowych w Polsce. Przybliżono w niej jeden z odcinków autostrady A-4, pomiędzy Krakowem i Tarnowem, przebiegający przez obszary zaliczane do najintensywniej zasiedlonych terenów pradziejowej Europy. W latach 1997-2010, w bezpośredniej okolicy Krakowa, prowadzone były na wielką skalę badania archeologiczne. Przebadano 121 stanowisk ze śladami pradziejowego i nowożytnego osadnictwa. Najstarsze liczą blisko 15 tys. lat, a najmłodsze pochodzą z XIX w. Wyniki wykopalisk przedstawiono w przystępny i atrakcyjny sposób. Ilustruje je ponad 600 oryginalnych zabytków, liczne fotografie z prac badawczych oraz rekonstrukcje komputerowe i fotograficzne osób, biżuterii, broni, a także domów, studni, pieców garncarskich i grobów z czasów ich użytkowania przed wiekami i tysiącleciami.

W latach 2011-2017 „Archeologiczną autostradę” zaprezentowano w muzeach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Tarnowie, Piotrkowie Trybunalskim, Głogowie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Niepołomicach, Tarnobrzegu, Wieliczce, Bochni i Mielcu. W 2018 r. zorganizowano pokazy wystawy na Ukrainie.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.