Nauka na Żywo: Ultrazimny świat: co, jak i dlaczego

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 28 marca 2019, 18:00

Wykład dr. hab. Piotra Żuchowskiego pod tytułem "Ultrazimny świat: co, jak i dlaczego"

W latach 70. zeszłego stulecia nauczyliśmy się wytwarzać atomy w temperaturach dużo niższych niż najniższe temperatury występujące we Wszechświecie. Potrafimy mrozić coraz bardziej złożone obiekty oraz nauczyliśmy się nimi manipulować.

Po co to wszystko? Jakimi sposobami możemy zbliżać się do granicy zera absolutnego w dziedzinie temperatury? Jak produkuje się atomy i cząsteczki w ultrazimnych temperaturach? I jakie wymierne korzyści ludzkość ludzkość z tej wiedzy i technologii już teraz może czerpać, a także co nas może czekać w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytanie możemy spodziewać się na wykładzie dr. hab. Piotra Żuchowskiego, fizyka i chemika, specjalizującego się w chemii kwantowej, profesora nadzwyczajnego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

***
"Nauka na żywo" – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.