Opera Krakowska: Requiem [ODWOŁANY]

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Uwaga! Spektakl odwołany!

Messa da Requiem Giuseppe Verdiego łączy refleksję nad kruchością ludzkiego istnienia z nadzieją na życie wieczne po śmierci. Msza żałobna, która wybrzmiewała zarówno w słynnej La Scali, jak i obozie koncentracyjnym Theresienstadt w czasie II wojny światowej, powraca do repertuaru Opery Krakowskiej.

Messa da Requiem to utwór napisany przez Verdiego w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu. Wystawiony w rok po jego śmierci w kościele św. Marka w Mediolanie (1874) ze 100-osobowym chórem, 120-osobową orkiestrą, śpiewakami La Scali, pod dyrekcją samego kompozytora. Porównywany kunsztem do Requiem Mozarta uważany jest za szczyt, jaki osiągnęła msza żałobna w dziejach muzyki. Stanowi syntezę włoskiego stylu operowego i muzyki religijnej. Przy tym jest requiem na wskroś romantycznym, co wyraża się zróżnicowaniem formy i skrajnymi kontrastami – od modlitewnego skupienia po brzmienie gwałtowne, o dramatycznej ekspresji. Jednocześnie krytycy zwracają uwagę na jego teatralność, polegającą na dążności do „quasi-scenicznego eksponowania własnej spotęgowanej muzyczności” (B. Pociej).

Realizatorzy
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Kierownictwo artystyczne: Laco Adamik, Barbara Kędzierska, Bogusław Nowak
Przygotowanie chórów: Zygmunt Magiera
Światło Stanisław Zajączkowski

Premiera w Operze Krakowskiej: 29.10.2010 r.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.