Cel nieznany - filmowy pokaz specjalny

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 17 marca 2019, 16:00

Specjalny pokaz dokumentalnego filmu Cel nieznany, w reżyserii Claire Ferguson - unikalnego świadectwa dwunastu ocalałych z Zagłady. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu Edwardem Mosbergiem oraz producentem i autorem zdjęć Llionem Robertsem.

To już drugi pokaz specjalny tego głośnego filmu dokumentalnego organizowany przez Krakowską Fundację Filmową. Ubiegłoroczny odbył się przy udziale tłumnie zgromadzonej publiczności. Jak pisał Tadeusz Szyma w “Kinie”:  Jest to wprawdzie kolejny, pośród bardzo już wielu, film o Zagładzie, ale przecież zupełnie wyjątkowy i niezwykły.

Cel nieznany to znakomicie zrealizowany, wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych lub uniknęli schwytania, żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem czternastoletniego projektu realizowanego przez producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa. Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez kilkanaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Edward Mosberg, regularnie wracają na tereny obozów aby przywoływać pamięć o traumatycznych wydarzeniach wojny. Inni, jak Mietek Pemper - stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, początkowo odmówił udziału w filmie. Dzięki współpracy z reżyserką, Claire Ferguson, z rozmów wyłania się opowieść o ludziach, którzy - mimo różnych, przerażających doświadczeń - stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu. Pokaz filmu odbędzie się w dniu Marszu Pamięci, który jak co roku przejdzie z Placu Bohaterów Getta do byłego obozu w Płaszowie. Początek Marszu o godzinie 12.00.

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym poprowadzi, krytyczka filmowa, Anita Piotrowska.

Film w języku angielskim z polskimi napisami.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.