Matinées – koncerty edukacyjne dla juniorów i seniorów

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 marca 2020, 11:00

W zainaugurowanym w 2012 roku cyklu Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z zespołem w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie. To nie wiedza muzyczna jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury, kultury jako sposobu bycia, z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty pomyślane jako matinée (odbywają się o godzinie 11.00) adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjdą z pierwszymi.

Każdy koncert jest spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz także z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych, a także z ciekawymi osobowościami, które będą koncerty prowadzą. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym, czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

Nie objaśniamy form, czy struktur dźwiękowych, ale przyzwyczajamy dzieci i młodzież do chodzenia na koncerty. Chcemy, by znaleźli przyjemność w atmosferze koncertu, by odkryli emocje zawarte w prezentowanych dziełach. Chcemy ich zwabić na koncert obietnicą przyjemności. Nie chcemy ludzi wykluczać, tracić ich poprzez muzykologiczne wywody. Chcemy ich spotkać, znaleźć, zaprosić na koncert i pokazać im, że to jest przyjemne. Koncerty poprzedzamy krótkim wprowadzeniem zawierającym jedynie podstawowe informacje: konteksty, inspiracje, funkcje. Nasza publiczność ma szansę zachwycić się czystym pięknem - arcydziełami muzyki klasycznej wykonywanymi z całą starannością od początku do końca – zapraszają organizatorzy.

Koncerty odbywają się w Sali Lustrzanej Teatru im. Juliusza Słowackiego, rozpoczynają się o godzinie 11.00 i trwają około jednej godziny wraz z komentarzem.

29 lutego 2020, 11.00
Barok
Agnieszka Świątkowska, Beata Nawrocka skrzypce
Mariusz Grochowski, Teresa Wydrzyńska altówka
Konrad Górka wiolonczela
Aleksander Mocek klawesyn
Johann Heinrich Schmelzer: Serenada con altre arie
Johann Heinrich Schmelzer: Balletto nr 1 „La Bella Zingara”
Michel Richard de Lalande: Chaconne z opery Fontanny Wersalu
Georg Philipp Telemann: Concerto TWV 43: D4
Johann Heinrich Schmelzer: Wariacje „La bella pastora”
Jean-Marie Leclair: Suita z opery „Scylla i Glaucus” (wybór)

7 marca 2020, 11.00
Klasycyzm
Maciej Czepielowski, Jadwiga Czepielowska skrzypce
Jacek Dumanowski, Aneta Dumanowska altówka
Aleksandra Buczyńska-Kusak wiolonczela
Wolfgang Amadeusz Mozart: Kwintet c-moll KV 406
Ignaz Pleyel: Kwintet g-moll B.272

14 marca 2020, 11.00  (odwołany)
Romantyzm
Wioletta Fluda-Tkaczyk fortepian
Zofia Wojniakiewicz skrzypce
Mariusz Grochowski altówka
Konrad Górka wiolonczela 
Robert Schumann: Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47
Gustav Mahler: Kwartet fortepianowy a-moll cz. I

18 kwietnia 2020, 11.00
Flauto dolce
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.