Festiwal Opera Rara – wydarzenia towarzyszące

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Zanurzmy się w atmosferze Festiwalu Opera Rara. Wydarzenie rozpocznie się już 31 stycznia w Centrum Kongresowym ICE Kraków operą Hippolyte et Aricie w reżyserii Sjarona Minailo, a w programie oprócz wystawień scenicznych (wspomniana opera Rameau, a także Cassandra & Just, A Madrigal Opera i Così fan tutte) oraz mistrzowskich recitali wokalnych można znaleźć również szereg wydarzeń towarzyszących festiwalowi. Będziemy spotykać się z fantastycznymi ludźmi i tworzyć ścieżki tematyczne, aby spektakle i koncerty obudować szerokim kulturowym komentarzem. Z reżyserami porozmawiamy więc o sztuce łączenia na scenie muzyki i teatru, a w paśmie Książka w operze będziemy dyskutować o antycznych kochankach, którzy powinni wylądować na kozetce u Freuda i o pierwszym polskim komiksie erotycznym stworzonym przez kobiety. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

1 lutego 2019 (piątek), 17.00
De Revolutionibus Books&Cafe | ul. Bracka 14

Niekończący się dramat – antyczne miłości
Jak wyewoluowała antyczna idea miłości? Jak odbijała się ona w europejskich tekstach kultury różnych epok? Jak do tego wszystkiego ma się opera? Na kozetce u terapeuty pojawią się między innymi: Amor, Jowisz, Hipolit, Arycja, Fedra, Tezeusz, bohaterowie Pieśni nad Pieśniami i Edyp z mamusią. W roli seksuologów literatury i sztuki wystąpią Aleksandra Klęczar i Agnieszka Fulińska. Prowadzenie Krzysztof Bielawski.

2 lutego 2019 (sobota), 12.00
Księgarnia Muzyczna Kurant |
Rynek Główny 36
Spotkanie z Tomaszem Cyzem
Tomasz Cyz jest człowiekiem orkiestrą – wybitnym eseistą, charyzmatycznym redaktorem, czułym czytelnikiem i uważnym widzem. Szereg jego aktywności łączy wspólny mianownik: ogromna wrażliwość na muzykę, wrażliwość na piękno. To czyni go jednym z najciekawszych współczesnych reżyserów. Spotkanie z Tomaszem Cyzem poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz.

6 lutego 2019 (piątek), 21.30
BAL Kraków |
ul. Ślusarska 9
Spotkanie z Krzysztofem Garbaczewskim
Krzysztof Garbaczewski przed 2017 rokiem nie próbował mierzyć się z materią opery. Jako pierwsze wyzwanie przyjął propozycję wyreżyserowania otwartego dzieła Philipa Glassa A Madrigal Opera – minimalistycznej, transowej, repetytywnej kompozycji pozbawionej tekstu, didaskaliów czy jakichkolwiek pozamuzycznych wskazówek mogących sugerować reżyserowi, jaki kierunek interpretacji mógłby obrać. Po premierze sprzed dwóch lat Festiwal Opera Rara i Krzysztof Garbaczewski wznawiają spektakl, co daje doskonały przyczynek, by wypytać reżysera o jego debiut w świecie teatru muzycznego. Spotkanie z reżyserem poprowadzi Justyna Nowicka.

8 lutego 2019 (piątek), 16.30
BAL Kraków |
ul. Ślusarska 9
Tak czynią wszyscy. O miłości, przywiązaniu i zdradzie z profesorem Bogdanem de Barbaro rozmawia Agnieszka Drotkiewicz
Pożądanie, zdrada, poszukiwanie nowości, chęć bycia uwielbianym, potrzeba bezpieczeństwa, inscenizacja w związku. To tylko część tematów, które podsuwa nam libretto opery Così fan tutte. Dwie (a właściwie trzy!) pary w ciągłej grze pomiędzy sobą. Czego o sobie i naszych związkach możemy się dzięki niej dowiedzieć? W nierealistycznej przestrzeni opery łatwiej jest nam być prawdziwym w uczuciach, kostium pozwala nam być nagimi wobec siebie nawzajem, zaś piękno muzyki otula trudne tematy i pomaga nam się z nimi zmierzyć. Ta szczerość teatru operowego przypomina szczerość gabinetu psychoterapeutycznego. Do rozmowy o dynamice par, ryzyku zmian i ryzyku ich braku zaprosiliśmy profesora Bogdana de Barbaro, wybitnego humanistę, lekarza psychiatrę i terapeutę, autora publikacji.

8 lutego 2019 (piątek), 18.00
BAL Kraków |
ul. Ślusarska 9
Spotkanie z Cezarym Tomaszewskim
Cezary Tomaszewski dostał zadanie nie lada: jak z opery, która nie jest „rara” – wszak Così fan tutte jest scenicznym hitem – zrobić coś nietuzinkowego. Śledząc jego dotychczasowe dokonania i biorąc za przykład choćby to, co zrobił z naszą narodową Halką, możemy spodziewać się, że jego odczytanie jednej z najbardziej znanych oper autorstwa duetu Mozart–da Ponte będzie świeże, zaskakujące i na wskroś aktualne w dzisiejszym świecie. Ujawnienia swoich inspiracji i znaczeń będzie domagać się od Cezarego Tomaszewskiego krytyk teatralny Tomasz Domagała.

10 lutego 2019 (niedziela), 13.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków, sala S4 | ul. Marii Konopnickiej 17

Warsztaty baletowe z Adamem Kozalem
Trudno pewnie znaleźć dziewczynkę, która nie marzyłaby, żeby zostać baletnicą, niewiele z nich jednak realizuje to marzenie. A przecież można je, choć w pewnym zakresie, realizować w każdym wieku. Zajęcia tańca z klasycznego dla dorosłych to wspaniała przygoda – samo ustawienie ciała w klasycznych pozycjach baletowych pozwala odczuć poezję gestu baletnic i baletmistrzów. A kiedy na własnym ciele doświadczamy, jak wiele wysiłku wymaga taniec klasyczny, przestaje być on abstrakcją i potrafimy lepiej wyobrazić sobie, ile trudu wymaga to, co podziwiamy na scenie w wykonaniu tancerzy.
Adam Kozal, który tańczył między innymi w Hamburg Ballett Johna Neumeiera i był wieloletnim solistą Polskiego Baletu Narodowego, uczy baletu z wielkim wdziękiem i poczuciem humoru. Zapraszamy na godzinę euforyzującej poezji gestu. To jak szampan bez skutków ubocznych!
Uwaga! Do uczestnictwa w zajęciach NIE JEST POTRZEBNE doświadczenie w tańcu klasycznym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Jak się ubrać? Jak na zajęcia sportowe, czyli wygodnie. Jak mówi Adam Kozal: „Baletki nie są wymagane, ale sprzyjają dobremu samopoczuciu – skarpetki będą równie dobre!”.

14 lutego 2019 (piątek), 21.00
Cocon Music Club | ul. Gazowa 21

Istota z fantazją
O kobietach, które chcą się kochać i wiedzą – jak i dlaczego. Spotkanie wokół komiksu „Istota”, pierwszego polskiego komiksu erotycznego stworzonego wyłącznie przez kobiety. Udział wezmą w nim Aleksandra Hirszfeld (która o TYM pisze), Agata Nowacka (która TO rysuje), Alicja Długołęcka (która o TYM mówi) i Tomasz Z. Majkowski (który chciałbym się o TYM czegoś dowiedzieć). Wprowadzenie teoretyczno-praktyczne zapewni Janelle Monae (która o TYM śpiewa).

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.