Moc natury. Henry Moore w Polsce

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 lutego 2019 - niedziela, 30 czerwca 2019

Awangardowy twórca już za życia okrzyknięty „klasykiem nowoczesności” – brytyjski artysta Henry Moore (1898-1986) należy do największych rzeźbiarzy XX wieku, a jego prace napotkamy w krajobrazie światowych metropolii, słynnych parkach oraz renomowanych muzealnych kolekcjach. Od 22 lutego ponad dwadzieścia pochodzących z kolekcji Henry Moore Foundation prac będzie można zobaczyć pod Wawelem. Uznana za jedną z najważniejszych ekspozycji ubiegłego roku w naszym kraju prezentacja Moc natury. Henry Moore w Polsce (obejrzeli ją już widzowie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu) w naszym mieście przyjmie formę wystawy-spaceru. W czterech oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny, Pawilon Józefa Czapskiego, Kamienica Szołayskich, Europeum), a także w plenerach zaprezentowane zostaną prace ilustrujące najważniejsze wątki twórczości artysty: leżące figury (powstała w 1929 Spoczywająca postać dała początek licznym seriom tego typu kompozycji), studia zwierząt oraz formy abstrakcyjne.

Założona przez samego Moore’a fundacja, która wypożyczyła rzeźby na wystawę (są wśród nich zarówno mniejsze prace, jak i wykonane z brązu monumentalne obiekty), ma swoją siedzibę w legendarnej posiadłości artysty w Perry Green w środkowej Anglii, gdzie mieszkał i tworzył przez czterdzieści ostatnich lat życia. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.