Orszak Trzech Króli 2019

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 6 stycznia 2019, 10:30-12:30

6 stycznia, w niedzielne południe Rynek Główny zaroi się od koronowanych głów, które przyjdą złożyć pokłon Dzieciątku i wspólnie z Orszakiem Trzech Króli zaśpiewać kolędy. Tysiące osób w koronach z papieru przejdą za Gwiazdą Betlejemską z pl. Matejki, spod Wawelu i z ul. Konfederackiej, by połączyć się w uroczysty orszak i podziękować za obecność Boga w historii człowieka. Plenerowe widowisko obrazujące pielgrzymowanie biblijnych trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – do betlejemskiego żłóbka wpisało się w krajobraz nie tylko Krakowa, ale także wielu innych miast Polski (w zeszłym roku było ich 644).

W przygotowanie widowiska w Krakowie corocznie włączają się muzycy, drużyny harcerskie, szkoły, organizacje pozarządowe i firmy prywatne. To wydarzenie dla każdego! „Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!”.

Organizator krakowskiego orszaku – Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara – podkreśla charytatywny wymiar tego święta i zachęca, by pokazywać, zwłaszcza najmłodszym, że pomagać można na wiele sposobów – np. osobom bezdomnym. Zachęca jednocześnie do wspólnej, rodzinnej zabawy i świętowania, podczas którego każdy może zostać królem (w zeszłym roku rozdano 22 tysięcy tekturowych koron, w tym roku ma ich być jeszcze więcej!). (bf)

ULICA KONFEDERACKA – RYNEK DĘBNICKI – MOST DĘBNICKI – ULICA ZWIERZYNIECKA – ULICA RETORYKA – ULICA GARNCARSKA – ULICA STUDENCKA – ULICA SZEWSKA – RYNEK GŁÓWNY 10.30 » Orszak zielony – azjatycki*

WZGÓRZE WAWELSKIE – ULICA GRODZKA – RYNEK GŁÓWNY 11.00 » Orszak czerwony – europejski*

PLAC MATEJKI – ULICA FLORIAŃSKA – RYNEK GŁÓWNY 11.00 » Orszak niebieski – afrykański*

RYNEK GŁÓWNY 12.00 » Jasełka i wspólne kolędowanie*

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.