Elementy architektury: Bloki do naprawy

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 4 grudnia 2018, 18:00

Wielkie osiedla z prefabrykatów na zawsze zmieniły pejzaż naszych miast. U schyłku funkcjonowania systemu komunistycznego szare odhumanizowane blokowiska zaczęto utożsamiać z chwiejącym się w posadach reżimem, choć tego typu budownictwo było częścią pejzażu po obu stronach żelaznej kurtyny. Bloki wciąż stanowią miejsce życia milionów ludzi. Z perspektywy kilku dekad, które minęły od ich postania łatwiej dostrzec wartości, dla których warto zachować osiedla blokowe. Chcemy porozmawiać o tych wartościach, a także o sposobach, w jaki można przystosowywać bloki budowane w ubiegłym wieku do współczesnych warunków. O osiedlach Berlina i przykładach udanej modernizacji bloków z okresu NRD opowiadać będzie Thomas Krüger, architekt i popularyzator architektury modernistycznej. Na pytania jak jak wielkie osiedla mieszkaniowe zmieniły Kraków i jaka jest ich przyszłość odpowie Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury. Ważny głos w rozmowie będzie też należał do Beaty Chomątowskiej, która zwiedziła blokowiska Europy i opisała idee, technologie i procesy społeczne towarzyszące powstawaniu wielkich osiedli mieszkaniowych w wydanej niedawno książce Betonia. Znaczna część książki jest poświęcona architekturze osiedli berlińskich (Gropiusstadt, Platz der Vereinten Nationem, Markisches Viertel, Marzahn)
Wydarzenie jest częścią organizowanego od 2017 roku przez fundację Instytut Architektury i Goethe-Institut Krakau cyklu debat architektonicznych ELEMENTY ARCHITEKTURY. Tematem tegorocznej edycji cyklu są BLOKI.
Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy. autorka wydanej niedawno głośnej książki Betonia.
Thomas Krüger – założyciel i dyrektor Ticket B (http://www.ticket-b.de) – berlińskiej firmy, która organizuje wycieczki po najciekawszych realizacjach architektury nowoczesnej i współczesnej całej Europy. Architekt i wykładowca akademicki. Autor nagradzanych projektów rewitalizacyjnych berlińskich bloków.
Michał Wiśniewski – historyk architektury, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor publikacji naukowych i popularyzatorskich oraz kurator wystaw poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX w.

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Instytut Architektury i Goethe-Institut Krakau
  • 352068435581906
  • wstęp wolny
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<