„Z nicości w czas. Wybór wierszy i esejów". Spotkanie z Milanem Deklevą

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 19 października 2018, 18:00

Spotkanie autorskie ze słoweńskim poetą i eseistą Milanem Deklevą, związane z promocją jego nowo wydanej książki pt. "Z nicości w czas. Wybór wierszy i esejów". Rozmowę poprowadzi Aleksandra Wojtaszek. W spotkaniu weźmie udział także autorka wyboru i tłumaczka Marlena Gruda.

Milan Dekleva - ur. w 1946 roku w Lublanie. Poeta, prozaik, dramaturg, eseista, muzyk, tłumacz. Absolwent komparatystyki i teorii literatury na Uniwersytecie w Lublanie. Od 2017 roku członek Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki w Lublanie (SAZU). Był współredaktorem gazety studenckiej „Tribuna”, dziennika „Delo”, Radia Študent i Studenckiego Centrum Kultury, nauczycielem muzyki i członkiem grupy muzycznej Salamander. Wydał ponad dwadzieścia tomów wierszy, siedem powieści, kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, dwa zbiory opowiadań i trzy książki eseistyczne. Jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Funduszu Prešerna 1989 (za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki), Nagrody im. Župančiča 1990 (za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury), Nagrody im. Jenka 1991 (za najlepszy tom poetycki roku poprzedniego: Odjedanje božjega), Nagrody im. Rožanca 1999 (za najlepszy zbiór esejów roku poprzedniego: Gnezda in katedrale), Nagrody im. Veroniki (za najlepszy tom poetycki roku poprzedniego: V živi zob i Audrey Hepburn, slišiš metlo budističnega učenca?), Nagrody Kresnik 2006 (za najlepszą powieść roku: Zmagoslavje podgan), Nagrody im. Prešerna 2006 (za całokształt twórczości), Nagrody Desetnica 2011 (za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży: Pesmarica prvih bvesed). Jego utwory zostały przetłumaczone na język angielski, włoski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, portugalski, polski, niderlandzki, czeski, słowacki, chorwacki, serbski, hebrajski, fiński.

„Setki metrów pod powierzchnią ziemi, w mrocznych i niesprzyjających warunkach kiełkuje życie. Anaerob, który nie potrzebuje do życia tlenu, żyje z przeżuwania skamieniałości, wytwarzając przy tym metan, główny składnik gazu ziemnego, używany do grzania domów i gotowania. Bakteria jest tak powszechna, że wytwarza ponad połowę ziemskiej biomasy, a więc więcej niż lasy i dżungle czy plankton oceaniczny. Bakteria może nam się wydawać trochę nieautentyczna, jednak ma nad nami istotną przewagę, […] jest prawie nieśmiertelna” piszą amerykańscy fizycy Philip M. Dauber i Richard A. Muller w niesamowitej książce The Three Big Bangs (Addison – Wesley Publishing Company, 1996). Wymieniona praca jest zaskakująca głównie dlatego, że zderza nas z teorią ewolucji, która – w sensie przestrzennym i czasowym – wykracza daleko poza teorię Darwina. Autorzy bowiem podają, że cały fizyczny wszechświat ewoluuje. Zgodnie z aktualnie posiadaną wiedzą na temat cząstek subatomowych, tego, co fizyczne, nie możemy utożsamiać z tym, co materialne w mechanice Newtonowskiej, gdyż niemożliwe jest zakreślenie granic między cząstką a energią, falowaniem czy polem. Innymi słowy: wszystko to, co istnieje, od krótko żyjących cząstek, prionów i mikrobów do planet, gwiazd, galaktyk i samego kosmosu, znajduje się w pewnego rodzaju pułapce ewolucyjnej. Współczesna astrofizyka, wykorzystując wysoko rozwiniętą technologię, na przykład zdjęcia z teleskopu Hubble’a, mogła bez problemu udowodnić, że gwiazdy się rodzą, przechodzą młodość, wchodzą w okres dojrzałości i umierają;" Milan Dekleva, Poetyka fizyki (esej z książki M. Dekleva, Z nicości w czas. Wybór wierszy i esejów, Mikołów 2018.).

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.