#opartenafaktach: Jacek Hołub, „Żeby umarło przede mną”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 sierpnia 2018, 18:30

Spotkanie z Jackiem Hołubem, autorem książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, która właśnie ukazuje się nakładem Wydawnictwo Czarne. Spotkanie poprowadzi Michał Olszewski. 

„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych. Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”.
Jacek Hołub
Kawiarnia Literacka znajduje się w wysokiej kamienicy na I piętrze (bez windy), ale pracownicy pomogą pokonać te bariery wszystkim osobom, które zechcą wziąć udział w spotkaniu.

Jacek Hołub (ur. w 1972) – przez trzynaście lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Publikował m.in. także w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Ale Historia” i „Newsweeku Historia”. Współautor książki Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator, reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja. Laureat nagrody „Ostre Pióro” przyznawanej przez Business Centre Club. Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (od 2001 roku zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniowskiego-Crohna). Współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Z wykształcenia politolog i PR-owiec. Żonaty, miłośnik przyrody, wędkuje.
Michał Olszewski (ur. 1977) – ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2007-2012 pracował jako reporter i szef działu reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Od 2014 redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”.
Debiutował zbiorem opowiadań „Do Amsterdamu”. W 2005 ukazała się jego druga książka pt. „Chwalcie łąki umajone”. W kwietniu 2009 ukazała się książka - "Low-tech", a rok później wydał „Zapiski na biletach” - opowieść o podróżach po Polsce, oraz „Eco-book o eko-Bogu”, zapis rozmów o ekologii przeprowadzonych z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim. „Zapiski...” nominowane były do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za książkę „Najlepsze buty na świecie”. W 2017 ukazała się kolejna powieść Olszewskiego, „#Upał”.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.