Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń – program taneczny

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 17 października 2019, 19:00 - niedziela, 17 listopada 2019

W Cricotece wystartowała druga edycja autorskiego programu prezentacji tańca współczesnego „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Do 17 listopada widzowie zobaczą 8 niezwykłych spektakli wyselekcjonowanych przez Pawła Łyskawę i Eryka Makohona. Na scenie Cricoteki wystąpią m.in. znakomity Central Europe Dance Theatre, Krakowski Teatr Tańca czy Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.

Kuratorzy projektu nawiązują do koncepcji człowieka ponowoczesnego Zygmunta Baumana, która opiera się na czterech wzorcach osobowości: turysta, spacerowicz, włóczęga i gracz. „Rollercoaster” ma być odpowiedzią na poszukiwania nowych doświadczeń przez każdego z nich.  Spektakle stawiają pytanie o pozycję widza i performera oraz zachęcają do współuczestnictwa. W tym roku program krąży wokół pamięci ciała, jego barier i limitów oraz prób ich przekraczania – zarówno przez twórców, jak i widzów. Spektakle są odmienne stylistyczne, ale wszystkie odważnie prowadzą widza w przestrzenie niebezpieczne, niewygodne i drażliwe społecznie.

Cykl rozpoczął spektakl „Manhattan” (Komędera-Miśkiewicz / Wiak), a już 26 października o godz. 19:00 odbędzie się premiera „The Entrance” Krakowskiego Teatru Tańca, w choreografii Ayrin Ersoz. „The Entrance” bada temat kryzysu migracyjnego i pyta, dlaczego  nie potrafimy przyjąć do społeczności obcych. Spektakl skupia się na nadziei, która motywuje do podjęcia wyczerpującej i niebezpiecznej podróży, kończącej się w wielu przypadkach tragicznie. Spektakl „Bromance” (Więcek / Przybyła) mierzy się z przekraczaniem granic sterotypu „prawdziwego mężczyzny” i redefinicją tożsamości męskiej oraz kwestionuje wyuczone normy bliskości fizycznej i emocjonalnej. W „Wielogłosie” (Leśnierowska / Orlik) współbrzmienie różnych tradycji kulturowych (polskiej, brazylijskiej, ormiańskiej i gruzińskiej) przyjmuje formę zbiorowego „polifonicznego ciała”. „InSoundOut” (Madi / Meszaros) jest zapisaną w ruchu i przestrzeni opowieścią o relacji twórczej choreografa i performera, która wizualizuje się w ciele tancerza. „Special society” (Lachky / Central Europe Dance Theatre) eksplorując limity ciała, dociera do granic fizyczności i przekracza je.

Kuratorzy, pamiętając o początkujących polskich artystach i artystkach związanych ze sceną tańca, wprowadzili do tegorocznego programu „Rollercoastera” nowy cykl pod nazwą „Młoda choreografia”. W jego ramach, podczas spektaklu  „an_na” Pamela Bosak i Magdalena Skowron będą sprawdzać, czy można dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zachowaniem, czy też zawsze zatracamy siebie poprzez naśladownictwo i uczestnictwo w życiu społecznym.  W„id.outlet” Monika Jarosińska stawia widzów przed pytaniem: „I co to jest w ogóle za sytuacja, że ludzie siedzą i patrzą na ludzi, którzy udają,  że nie widzą?”.

Spektaklom towarzyszą trzy bloki warsztatów skupionych wokół tańca: medialny, krytyczny i taneczny. Szeroka oferta działań - od ruchowych po teoretyczne  – skierowana jest też do zróżnicowanych grup wiekowych: od młodzieży licealnej po seniorów i seniorki. Część warsztatowa realizowana we współpracy z Fundacją Performat zakończy się pokazem otwartym przygotowanym przez uczestników warsztatów pod opieką Pawła Łyskawy.

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” realizowany jest przez Cricotekę od 2018 roku i stanowi istotny element w budowie regularnej sceny i publiczności tanecznej, a także społeczności skupionej wokół zagadnień sztuk performatywnych w Polsce.

 --------------------------------

Harmonogram pokazów:

17 października, godz. 19.00„Manhattan”, chor. Daniela Komędera-Miśkiewicz i Dominika Wiak
25 października, godz. 19.00„The Entrance”, Krakowski Teatr Tańca, chor. Ayrin Ersoz (przedpremierowy pokaz zamknięty)
26 i 27 października, godz. 19.00„The Entrance”, Krakowski Teatr Tańca, chor. Ayrin Ersoz (PREMIERA)
10 listopada, godz. 17.00 – pokaz finałowy warsztatów realizowanych w ramach projektu (prowadzący grupę: Paweł Łyskawa)
11 listopada, godz. 19.00„BROMANCE”, Michał Przybyła, Dominik Więcek
13 listopada, godz. 19.00„InSoundOut” chor. László Mádi/Máté Mészáros oraz „Special society” chor. Anton Lachky, Central Europe Dance Theatre (Budapeszt)
15 listopada, godz. 19.00 „Wielogłos”, chor. Joanna Leśniarowska, Janusz Orlik
17 listopada, godz. 19.00 – Wieczór młodej choreografii
„id.outlet” – chor. Monika Jarosińska
„an_na” – chor. Pamela Bosak, Magdalena Skowron

udostępnij

więcej

  • 35/25 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.