IFFR live Sarajevo: Chris the Swiss - pokaz filmu i Q&A (trans)

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 11 sierpnia 2018, 20:00

Pokaz filmowy w ramach IFFR Live Sarajevo - efektu współpracy festiwali w Rotterdamie i Sarajewie. Na ekranie prezentowany w Cannes, częściowo animowany film dokumentalny Chris the Swiss w reżyserii Anji Kofmel. Po seansie transmisja spotkania z twórcami.
Sekcja IFFR Live jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (IFFR). W styczniu tego roku, krakowscy widzowie wraz z kinomanami w kilkudziesięciu europejskich miastach, już po raz czwarty mieli możliwość zobaczyć premierowo filmy prezentowane podczas festiwalu. Tym razem projekt IFFR Live gościć będzie na festiwalu filmowym w Sarajewie, gdzie 11 sierpnia zaprezentowany zostanie film Chris the Swiss, wyświetlany jednocześnie w dziewięciu kinach w Europie, w tym w Kinie Pod Baranami.
Chriss the Swiss to pełnometrażowy debiut Anji Kofmel, będący rozwinięciem jej krótkometrażowego filmu Chrigi. Reżyserka próbuje odtworzyć burzliwe życie swojego kuzyna Christiana Würtenberga, szwajcarskiego reportera, który w 1992 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie wojny na Bałkanach. Po dziewiętnastu latach Kofmel rusza jego śladami, próbując zgłębić motywację podziwianego w młodości człowieka oraz dociec przyczyn jego śmierci. Chris the Swiss to oryginalne połączenie czarno-białej animacji i dokumentu, a zarazem rejestracja bardzo osobistej i bolesnej opowieści o sumieniu, poszukiwaniu przygód i znaczeniu wojny.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu w Cannes film Kofmel otrzymał aż trzy nominacje, w tym do Złotej Kamery dla najlepszego debiutu. Dokument prezentowano m.in. w Karlowych Warach oraz na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

CHRIS THE SWISS | Chris the Swiss
reż. Anja Kofmel, Szwajcaria/Chorwacja/Niemcy/Finlandia 2018, 90’
(with PL & EN subtitles)
☆ MFF w Cannes 2018: 3 nominacje - do Złotego Oka, Złotej Kamery oraz Grand Prix Tygodnia Krytyków
☆ MF Filmów Animowanych w Annecy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu pełnometrażowego
☆ MFF w Karlowych Warach 2018: sekcja Inne Spojrzenie
Chorwacja, styczeń 1992. W samym środku wojny w Jugosławii w tajemniczych okolicznościach ginie młody szwajcarski dziennikarz, Chris. Kiedy jego ciało zostało odnalezione, miał na sobie mundur oddziału najemników. Choć jego dowódca utrzymuje, że Chris zginął od kuli serbskiego snajpera, sekcja zwłok wykazała, że został uduszony. Kuzynka dziennikarza, Anja Kofmel, podziwiała chłopaka będąc jeszcze małą dziewczynką. Jako dorosła kobieta decyduje się podjąć śledztwo w sprawie jego śmierci, starając się zrozumieć w jaki sposób zaangażował się w wojenny konflikt.
Po seansie Kino Pod Baranami zaprasza do uczestnictwa w transmitowanym na żywo spotkaniu z twórcami. Krakowscy widzowie będą mogli wziąć udział w sesji Q&A przy pomocy Twittera (używając hashtagu #livecinema)
Film prezentowany będzie z polskimi i angielskimi napisami. Spotkanie z twórcami odbędzie się w języku angielskim.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.