Polifonie 2018

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Polifonie to słowo symbol wskazujące na wielogłos w sensie dźwiękowym, ale także na syntezę wzajemnych relacji różnych dziedzin sztuki. Odzwierciedla ono ideę dorocznego festiwalu muzyczno-performatywnego Cricoteki.

W tym roku Cricoteka kontynuuje sprawdzoną już praktykę letnich koncertów w wolnej przestrzeni. Obszar placu stanie się miejscem kreowania sztuki na styku muzyki, tańca i architektury, gdy zaciera się granica między sceną i widownią. Co dwa tygodnie, na placu przed budynkiem Cricoteki będą się odbywać występy artystów związanych z muzyką improwizowaną, elektroniczną i performansem tanecznym. Będą to Miho Iwata i Tomasz Chołoniewski (5 lipca), Marcin Dymiter aka Emiter (19 lipca) oraz Krakow Improvising Orchestra (2 sierpnia). Artyści łączą swe poszukiwania dźwiękowe z wymiarem przestrzennym, z ekspresją ciała, światłem i obrazem.

Dodatkowym walorem koncertów jest urokliwe miejsce nad Wisłą, w sąsiedztwie unikalnej architektury Cricoteki i starego Podgórza. Pora koncertów może być nie tylko okazją do przeżyć muzyczno-wizualnych, ale też sposobem na przyjemne spędzenie czasu w swobodnej, niezobowiązującej atmosferze.

Harmonogram

5 lipca 2018 20.45
Niemożliwość wyartykułowania
Miho Iwata – taniec
Tomasz Chołoniewski – perkusja
Niemożliwość wyartykułowania to taneczno-dźwiękowy performans pozostający w silnym związku z przestrzenią placu Cricoteki. Perkusyjne dźwięki wydobywane nie tylko z typowych instrumentów towarzyszyć będą tanecznej improwizacji inspirowanej japońską tradycją tańca Butō. Będzie to połączenie tworzonego przez artystów osobistego świata, który początkowo wydaje się mocno odizolowany od otoczenia, z eksploracją przestrzeni użytkowej placu i widowni.

19 lipca 2018 20.45
Sinus balticus
Marcin Dymiter (Emiter)
Sinus balticus to tytuł płyty i performansu dźwiękowego odnoszącego się do geograficznej i metaforycznej przestrzeni północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowany krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak głębia, toń niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory.

2 sierpnia 2018 20.45
Krakow Improvising Orchestra z saksofonistką Pauliną Owczarek
KIO to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych. Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych i sposobów komunikacji.

KIO to przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych.

Dyrygent może opracować własny system gestów, może przygotować strukturę utworu wcześniej, albo też improwizować w interakcji z zespołem; może wydzielać z orkiestry mniejsze sekcje, solistów; może narzucić określony puls i metrum albo w ogóle nie dawać wskazówek i pozwolić zespołowi grać zupełnie swobodnie – możliwości są właściwie nieograniczone. Orkiestra czerpie z dokonań takich formacji, jak London Improvisers Orchestra, John Zorn’s Cobra, Phil Minton’s Feral Choir czy Discordian Community Orchestra.

Wstęp wolny

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<